Uchwalenie przez Zgromadzenie Narodowe wotum zaufania dla rządu oznacza, że tym samym nowelizacja prawa pracy została przyjęta bez głosowania. W wielu miastach Francji odbyły się wiece i demonstracje.

- 49-3 to jest brutalność, 49-3 jest zaprzeczeniem demokracji, 49-3 to sposób, aby spowolnić lub uniemożliwić debatę parlamentarną " mówił François Hollande 10 lat temu. fot: https://www.facebook.com/photo.php?fbid=1082288565166474&set=gm.1042136145873114&type=3&theater
– 49-3 to jest brutalność, 49-3 jest zaprzeczeniem demokracji, 49-3 to sposób, aby spowolnić lub uniemożliwić debatę parlamentarną ” mówił François Hollande 10 lat temu.
fot: https://www.facebook.com/photo.php?fbid=1082288565166474&set=gm.1042136145873114&type=3&theater

Mimo blisko dwumiesięcznych protestów związków zawodowych, pracowników i studentów, wczoraj Zgromadzenie Narodowe Francji przyjęło ustawę nowelizującą prawo pracy. Nowelizacja ma zdaniem rządu służyć walce z bezrobociem, jednak związki zawodowe i młodzi uważają, że daje pracodawcom zbyt dużą swobodę w zwalnianiu pracowników i ogranicza koszty odpraw, zwłaszcza młodych o krótkim stażu pracy.

Ustawa przyjęta została w trybie art. 49 ust.3 Konstytucji, określanym potocznie prawem „49-3″. Oznacza to prawo rządu do postawienia przed Zgromadzeniem Narodowym wniosku o udzielenie wotum zaufania przy „głosowaniem nad odpowiednim tekstem” – w tym przypadku nowelizacji prawa pracy. We wczorajszym głosowaniu rząd uzyskał wotum zaufania, a jednocześnie ustawa została przyjęta „w pierwszym czytaniu”.

Już od wtorku na wieść o użyciu przez Premiera Marcela Vallsa – na wniosek prezydenta Francois Hollande’a – procedury „49-3”, przez Francję przetaczała się, kolejna już w tym roku, fala demonstracji. Wiece odbywały się większych miastach m.in. w Nantes, Lyonie, Rennes, Tuluzie. W Paryżu we wczorajszych protestach, według szacunków związków zawodowych, wzięło udział ok. 50 tys. osób, lecz zdaniem służb bezpieczeństwa, demonstrujących było „zaledwie” kilkanaście tysięcy. Na Placu Inwalidów doszło do starć z policją, która użyła gazu łzawiącego przeciwko rzucającym koktajle Mołotowa, kamienie i butelki.

Protestujący przypominali, że w 2006 r., gdy premier Dominique de Villepin zastosował procedurę „49-3” do przeforsowania ustawy „Kontrakt na pierwsze zatrudnienie” pozwalającej na zwalnianie pracowników do 26. roku życia przez pierwsze 2 lata zatrudnienia bez uzasadnienia ani konsekwencji prawnych, Partia Socjalistyczna uznała takie działanie za „nie do przyjęcia”.

– „49-3” to jest brutalność, „49-3” jest zaprzeczeniem demokracji, „49-3” to sposób, aby spowolnić lub uniemożliwić debatę parlamentarną – mówił François Hollande 10 lat temu.

Wczorajsze przyjęcie przez Zgromadzenie Narodowe nowelizacji prawa pracy nie kończy procesu ustawodawczego. Ustawa została ona skierowana do Senatu, a zatem można oczekiwać, że Francję czeka gorąca wiosna.

Komentarze

Redakcja nie zgadza się na żadne komentarze zawierające nienawistne treści. Jeśli zauważysz takie treści, powiadom nas o tym.
  1. Ta zmiana prawa pracy ma związek z wejściem TTIP. Francja tylko udaje oburzenie z powodu tego co jest w papierach odnośnie TTIP ujawnionych przez Greenpeace. Po prostu żeby konkurować z Chinami i USA musimy osłabić prawa pracowników, które chyba przyznamy wszyscy są bardzo w Europie rozbuchane. Najbardziej w Polsce, co blokuje naszą gospodarkę i wysysa energię z przedsiębiorczych jednostek czyli pracodawców.

    Tylko CEP Korwin wykorzysta najlepiej dla naszego kraju umowę TTIP. Mimo, że zachodni socjaliści idą drogą wytyczona przez CEPa Korwina to nie można im ufać całkowicie i pokładać w nich nadziei na lepszą zmianę.

  2. do you hear the people sing
    singing the song of angry men
    it is the music of the people who will not be slaves again

  3. Żaden rząd nie ugnie się przed protestami na których macha się tylko flagami i transparentami. Choćby na te demonstracje przyszły miliony. Na machanie flagami rząd machnie ręką. Niestety po obu stronach muszą zginąć ludzie by protesty odniosły jakikolwiek skutek.

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Zobacz także

Kobiety znowu wyszły na ulice. Na Manifach domagały się pełni praw i wyższych płac

Międzynarodowy Dzień Kobiet dopiero 8 marca, ale przez niektóre miasta Polski już przeszły…