Posąg Maryi Dziewicy we francuskim miasteczku Publier wyrokiem sądu musi być zdemontowany. Według sędziego jest on niezgodny z prawem zakazującym eksponowania symboli religijnych w miejscach publicznych.

fot. wikimedia commons Pomnik Matki Boskiej stoi na francuskim brzegu Jeziora Genewskiego od 2011 roku. Od początku budził kontrowersje, ponieważ jego budowę sfinansowano ze środków publicznych. We Francji jest to niezgodne z prawem, bo godzi w zasadę świeckości państwa.

Do sądu wpłynął jednak wniosek o postępowanie z paragrafu o eksponowaniu symboli religijnych w miejscach publicznych. Wyrok był jednoznaczny: odpowiadające za postawienie religijnego monumentu władze miasteczka dostały trzy miesiące na demontaż rzeźby. Jeśli po upływie tego czasu postument dalej będzie stał w miejscu, w którym stoi obecnie, samorząd Publier będzie musiał płacić 100 euro kary za każdy dzień z pomnikiem Maryi Dziewicy.

Burmistrz miasta – Gaston Lacroix – zapowiedział, że rozważa umieszczenie pomnika na prywatnej nieruchomości.

Redakcja nie zgadza się na żadne komentarze zawierające nienawistne treści. Jeśli zauważysz takie treści, powiadom nas o tym.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz także

Białoruś chce pozostać mostem do Unii Europejskiej

Aleksander Łukaszenko na spotkaniu białoruskiego rządu i przedsiębiorców zdecydowanie opow…