Francuzi są zaskoczeni skalą różnego typu napastowania seksualnego, chamskich, nachalnych zachowań, czy wręcz agresji, których ofiarami są głównie kobiety w autobusach, metrze, pociągach i innych publicznych środkach transportu. Według ogłoszonych dziś szacunków Państwowego Obserwatorium Wykroczeń i Karania (ONDRP), co najmniej 267 tys. osób zetknęło się we Francji z tego rodzaju przemocą w badanym okresie 2014-2015.

pixabay

Konkretnie, blisko 160 tys. osób musiało znieść nachalne gesty współpasażerów, jak całowanie z zaskoczenia, czy dotykanie, ponad 110 tys. spotkało się z ekshibicjonistami (obu płci, lecz z dużą przewagą mężczyzn), a ponad 16 tys. padło ofiarą innych przemocowych działań, jak dotykanie intymnych części ciała, gwałtów lub prób gwałtów. Aż 44 proc. tych osób przeżyło takie napaści wielokrotnie.

Te liczby pochodzą z badania „Kadr życia i bezpieczeństwa” zrealizowanego przez ONDRP we współpracy z francuskim GUS-em i serwisem statystycznym ministerstwa spraw wewnętrznych. Zrobiono wywiady z 14 tys. osób w wieku 18-75 lat, by ekstrapolować wyniki i uzyskać szacunki w skali kraju.

Zjawisko ogniskuje się głównie w regionie paryskim, dużo mniej takich napaści rejestruje się na prowincji. Prawie wszystkie ofiary (94 proc.) nie znały sprawców napastowania. Zdaniem władz, problem był do tej pory słabo zbadany, choć jest źródłem traum i depresji.

Francja, na fali społecznego zainteresowania kwestiami molestowania seksualnego po aferze Harveya Weinsteina i akcji „metoo”, wprowadzi w przyszłym roku do prawa nowość: „wykroczenie zniewagi seksualnej”, które ma być karane wysokimi mandatami. Rząd ma nadzieję, że wpłynie to na ograniczenie różnego rodzaju „końskich zalotów” w miejscach publicznych, których ofiarą padają najczęściej młode kobiety.

Komentarze

Redakcja nie zgadza się na żadne komentarze zawierające nienawistne treści. Jeśli zauważysz takie treści, powiadom nas o tym.
 1. Bardzo dobry pomysł, większość mężczyzn kompletnie nie ma pojęcia z czym kobiety mają codziennie do czynienia, niezależnie od wieku, urody, stroju

 2. A z jakiego kręgu kulturowego jest większość napastników? jaki krąg kulturowy uznaje takie napaści za coś normalnego? oooo ja to faszystka bo śmiem stawiać niewygodne pytania?

  1. wg ciebie Weinstein czy Spacey to biedni muslimscy emigranci, psychoprawicowa tępoto?

  2. elvis Ty tępa dzido zawsze znajdziesz wyjątki potwierdzające regułę. Tu chodzi o skalę. Jeśli muzułmanów jest we Francji póki co niecałe 15%, a popełniają 70% z tego rodzaju wykroczeń, to czy mówi Ci to coś o ich kulturze debilu Ty skończony kretynie?

  3. W ciągu 38 lat życia:
   w Polsce:
   – kilkadziesiąt przypadków ocierania w autobusie, ekshibicjonizmu, dotykania twarzy, łapania za tyłek – faceci, dorośli Polacy z krwi i kości,
   – jeden przypadek złapania za biust – romski gówniarz, ok. 10 lat;
   we Włoszech:
   – kilkanaście przypadków dotykania w rękę przez obcych facetów – dorośli Włosi,
   – jeden przypadek, złapania za rękę na ulicy – dorosły Marokańczyk,
   w Chorwacji:
   – próba podrywu, łapanie za rękę na ulicy – dorosły Chorwat.
   Liczne wizyty w innych krajach, jazda metrem, pociągami w towarzystwie osób różnego wyznania i różnej rasy – ani jednego przypadku opisanego w artykule.

 3. „Zdaniem władz, problem był do tej pory słabo zbadany, choć jest źródłem traum i depresji.”

  Moim zdanie kapitalizm jest źródłem większej liczby traum i depresji, że nie wspomnę o masowych mordach i codziennym wyzysku.

  Moim zdaniem mee tooo to typowe działanie zastępcze, kierujące uwagę społeczną na sprawy nieistotne, małoistotne, lub takie (jak w tym przypadku) których ustawowo, narzucając z góry sposoby zachowań, rozwiązać nie można.

  Jest także niebezpieczeństwo, że kryminalizacja takich zachowań ma na celu większą kontrolę nad niepokornymi obywatelami (analogicznie do programów „zera tolerancji” w USA, gdzie kryminalizowane jest np. nieposiadanie dzwonka w rowerze, namalowanie grafitti czy palenie marihuany). Podobnie zresztą do podpisanej dziś przez prezydenta pana nowelizacji ustawy o wykonywaniu mandatu posła i senatora, która przewiduje możliwość obniżenia uposażenia parlamentarzystom w przypadku naruszenia powagi Sejmu, Senatu albo Zgromadzenia Narodowego.

  Nie mam też nic przeciw płatnym torebkom plastikowym, ale wolałbym bardziej by po niebie nie latały wojskowe samoloty, robiące w minutę więcej nawet szkody niż min. Szyszko w miesiąc.

 4. Najpierw powinny być DRAKOŃSKIE kary za fałszywe oskarżenia, inaczej każda obrażona o cokolwiek (lub dokładniej – która obrazi się o cokolwiek, czy będzie prawdziwy powód, czy nie) dziewczyna, czy już zwłaszcza pracowniczka będzie się mogła odkuć na koledze/szefie. A już dwie wyślą go do więzienia… Cudownie.
  Mieliśmy czas linczów na Czarnych w USA, czas na globalne łowy na czarownic… na czarowników… Aż przyjdzie odbicie i Partia Mężczyzn.

 5. A jakiej narodowości są sprawcy? Czy aby to nie arabscy imigranci? W Paryżu jest ich najwięcej.

 6. dojdzie do tego że mężczyżni i kobiety będą bali się nawet spotkać bo nie będzie wiadomo czy to już nie jest napastowanie

  1. tak uważasz ? gdy ludzie wybierali pis sądzili że będzie lepiej niż za poprzedników i co, wyszło jak zwykle

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz także

Triest zbuntowany: w Włoszech robotnicy nie chcą certyfikatów kowidowych

(korespondencja z Włoch) Od 15 października we Włoszech obowiązuje GreenPass dla osób prac…