– Ogłaszamy zakończenie sprzedaży samochodów spalinowych do 2040 – powiedział francuski minister ekologii NicolasHulot. I dodał, że do 2050 roku Francja zabroni też palenia węglem.

youtube.com

Nicolas Hulot to 62-letni dziennikarz, prezenter telewizyjny, pisarz i ekolog. Od 15 maja jest ministrem stanu oraz ministrem ekologii w nowym rządzie Francji. Odpowiednik Szyszki znad Sekwany wczoraj ogłosił swój plan działań.

Po pierwsze, Francja ma zakończyć sprzedaż aut na benzynę i diesla od 2040 roku. Zdaniem ministra francuskie fabryki mają „wszystko co potrzebne by wesprzeć tę obietnicę”, a przemysł samochodowy we Francji jest wystarczająco rozwinięty, by dokonać tego przełomu.

Na dodatek Hulot przewiduje finansową pomoc dla Francuzów zamierzających wymianę samochodu na ekologiczniejszy. Bonus finansowy dostać mają wszyscy, którzy mają samochód z silnikiem Diesla wyprodukowany przed 1997 lub co najmniej 16-letniego benzyniaka. Nie wiadomo jeszcze ile będzie wynosiła ta dopłata.

Drugim wrogiem Hulota jest węgiel. Minister uważa, że 5 procent energii, które Francja z niego produkuje, to za dużo. Stąd zapowiedź zakończenia korzystania ze stałych paliw kopalnych w ciągu 30 lat.

Kolejnymi elementami „ekologicznej rewolucji” mają być, zdaniem Hulota, zwiększenie efektywności energetycznej budynków, zmniejszenie uzależnienia Francji od energetyki atomowej oraz – co zainteresować powinno ministerstwo Jana Szyszki – zwalczanie „wylesiania”.

Komentarze

Redakcja nie zgadza się na żadne komentarze zawierające nienawistne treści. Jeśli zauważysz takie treści, powiadom nas o tym.
  1. Prąd,jak wszystkim ekologom powszechnie wiadomo,bierze się z gniazdka w ścianie. Można więc zlikwidować elektrownie atomowe(których Francja ma najwięcej w Europie),bo ten prąd tam będzie.Na pewno! Zawsze przecież był…

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Zobacz także

Partia Razem: zmiana formuły kierownictwa. Zandberg i Biejat współprzewodniczącymi

Po niedzielnej konwencji partii Razem w Warszawie przed kardiologami pojawiło się wyzwanie…