Francuski koncern samochodowy PSA (Peugeot) ogłosił kilka dni temu sprowadzenie do fabryki w Hordain (północna Francja, przy granicy z Belgią) ponad 530 polskich pracowników z fabryki w Gliwicach, na kilka miesięcy, by utworzyć trzecią, nocną zmianę. Wywołało to protesty lokalnych związków zawodowych i partii komunistycznej, gdyż stanie się to kosztem miejscowych pracowników tymczasowych. W sprawę wmieszał się francuski rząd.

Hordain produkuje samochody dostawcze dla kilku różnych marek. voixdunord

Fabryka PSA w Hordain nie produkuje Opla Astry, jak w Gliwicach, lecz lekkie furgonetki. Zazwyczaj, w przypadku zwiększania produkcji, fabryka korzysta z miejscowych pracowników zatrudnianych przez agencje pracy tymczasowej, którzy dobrze znają tę produkcję, lecz tym razem, w celu obcięcia kosztów, koncern postanowił zatrudnić Polaków z Gliwic. Mieliby oni pracować przez trzy miesiące i zarabiać co najmniej francuską płacę minimalną (ponad 5100 zł netto + koszty mieszkania). Jak w każdym przypadku zatrudniania pracowników delegowanych, koncern nie będzie musiał płacić francuskich stawek składek ubezpieczeń – jak emerytalnego i zdrowotnego, lecz polskie, co da dodatkowy zysk PSA.

Bezrobocie dotknęło boleśnie Francuzów na skutek kwarantannowej walki z covid-19, stąd rozległy się głośne protesty związków zawodowych (głównie lewicowego CGT), które domagają się zatrudnienia raczej miejscowych. Region należy do najuboższych we Francji od kiedy zlikwidowano tu górnictwo węglowe: część pracowników fabryki w Hordain, jak i pracowników tymczasowych, to zresztą potomkowie polskich, przedwojennych imigrantów-górników. Protesty związkowców wywołały reakcję francuskiego rządu, który zwrócił się do PSA o zmianę swojej decyzji.

Koncern nie musi słuchać rządu, lecz ogłosił wczoraj, że „szuka rozwiązania alternatywnego”, co znaczy najprawdopodobniej, że podejmie salomonową decyzję podzielenia planów zatrudnienia na pół – trzecią zmianę utworzą wtedy Polacy i Francuzi. Centrala CGT nie jest tym zachwycona, ale inne związki zawodowe są gotowe się na to zgodzić, podkreślając, że „polscy pracownicy są w jeszcze gorszym położeniu niż francuscy tymczasowi” i że należałoby znaleźć jakieś wyjście pośrednie z tej sytuacji. Tym niemniej, europejskie przepisy o pracownikach delegowanych są coraz silniej kontestowane we Francji i innych krajach zachodnich.

 

Komentarze

Redakcja nie zgadza się na żadne komentarze zawierające nienawistne treści. Jeśli zauważysz takie treści, powiadom nas o tym.
  1. I bardzo dobrze, że – ku rozpaczy ultraprawactwa – nie chcą u siebie Polaków równających w dół.

  2. No, to już niewiele polskiej(?, he, he) „lewicy” ostało do wywalczenia (paca minimum). Ale pierf cza wywalczyć prawo do legalego urzywania zada dzieckuf zrodzonych z pedalskich „maurzeństf”. Bo to najwarzniejsze!…

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz także

Ławrow: Zachód pod przywództwem USA jest bliski wywołania wojny nuklearnej

Trzy zachodnie potęgi nuklearne są głównymi sponsorami władz w Kijowie i głównymi organiza…