Francuskie władze są zdania, że jednym ze sposobów walki z islamizacją jest zapewnienie świeckiego charakteru państwa. Politycy chcą dać urzędnikom argumenty w obliczu żądań petentów o charakterze religijnym, wysyłają zatem pracowników administracji państwowej na kursy poświęcone laickiemu charakterowi Republiki.

Marine Le Pen chce odmawiać dzieciom edukacji i opieki zdrowotnej, o ile nie mają prawnie uregulowanego pobytu we Francji/wikimedia commons
Marine Le Pen na kurs laickości?/wikimedia commons

Program kursów opracowano na podstawie raportu przygotowanego w ciągu ostatnich 4 miesięcy przez komisję do spraw świeckiego charakteru administracji państwowej. Dzięki szkoleniu urzędnik będzie potrafił wybrnąć z sytuacji, gdy wie, że musi przestrzegać zasad świeckiego charakteru państwa, a petent uważa to za dyskryminację religijną. Autorzy wyjaśniają, że często osoba zatrudniona w sektorze państwowym nie wie, jak się zachować i co ma powiedzieć w obliczu żądań o podłożu religijnym.

Raport zawiera dwadzieścia zaleceń, jak postępować w konkretnych przypadkach tego typu. Każdy jest zilustrowany scenkami zaczerpniętymi z życia: gdy na przykład muzułmanka domaga się utworzenia specjalnego korytarza dla kobiet na basenie publicznym lub gdy dziecko pojawia się na sali operacyjnej i ma przejść zabieg chirurgiczny, a nie chce zdjąć z głowy mycki. Zajęcia praktyczne mają umożliwić zgodną z francuskim prawem reakcję w urzędach publicznych, szpitalach i innych placówkach państwowych. O postępowaniu z lekarzem deklarującym katolicką klauzulę sumienia autorzy szkoleń, z powodu niewystępowania we Francji tego zjawiska, nie wspomnieli.

Komentarze

Redakcja nie zgadza się na żadne komentarze zawierające nienawistne treści. Jeśli zauważysz takie treści, powiadom nas o tym.
  1. We Francji, „najwierniejszej córze kościoła” królowie już od dawna mianowali biskupów. I niech no taki biskup podskoczył! Dzięki temu wychowali liczne zastępy Rychelieów i Mazzarinich. W przeciwieństwie.

  2. Pomysł nie jest taki zły. Albo będzie się bronić laickości republik,i albo przestanie być ona laicka. Sprawę lekarza deklarującego katolicką klauzulę sumienia także należy ująć. Jednak nie sposób zaprzeczyć, że obecnie kontestacja laickości Francji jest głównie ze strony islamu. Czy może należy walczyć jedynie o świeckość od chrześcijaństwa?.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz także

Sondaże z ostatnich dni: PiS na górze, Lewica poza Sejmem?

Ostatnie dni to wysyp sondaży zamawianych przez różne portale i media. Są niewielkie różni…