Laurence Rossignol, minister ds. rodziny, dzieci i praw kobiet w rządzie Francois Hollande’a powiedziała o kilka słów za dużo, na dodatek o jednoznacznej rasistowskiej wymowie. Francuski internet żąda jej głowy.

Francuska minister stwierdziła, że kobiety noszące hidżab są jak "Murzyni, którzy chcieli być niewolnikami"/wikimedia commons
Francuska minister stwierdziła, że kobiety noszące hidżab są jak „Murzyni, którzy chcieli być niewolnikami”/wikimedia commons

– Oczywiście, są kobiety które wolą hidżab. W Ameryce też byli Murzyni, którzy popierali niewolnictwo – powiedziała minister. Po tych słowach francuski internet zawrzał. W ciągu krótkiego czasu pod petycją żądającą jej dymisji podpisały się 32 tys. osób.

„Noszę hidżab i jestem wolną, silną i mądrą kobietą. Nie jestem niewolnicą. To wy znajdujecie się w niewoli swojej niewiedzy” – napisała jedna z internautek. Islamska Komisja Praw Człowieka (IHRC) z Londynu uważa, że wypowiedziane przez francuską minister słowa są niegodne członka rządu, który odpowiada za walkę z dyskryminacją.  – Najbardziej szokujący jest fakt, że Laurence Rossignol w ogóle używa słów takich jak „Murzyn”. Już samo to świadczy o jej ignorancji i rasizmie – tłumaczy Massoud Shadjareh zIHRC. – Z jej wypowiedzi wynika, że kobiety noszące hidżab wybierają niewolnictwo. Niewolnictwo w USA to jeden z bardziej mrocznych momentów w historii ludzkości, który doprowadził do śmierci milionów ludzi. Nikt nie wybiera takiego losu, niewolnictwo w ogóle nie jest rzeczą, którą możemy wybrać – twierdzi.

Zdaniem Shadjareha hidżab stał się dla rasistowskich polityków takim samym przedmiotem symbolem „inności” osób wyznających islam, jakim przez wiele lat był dla nich kolor skóry. – Islamofobia to nowy rasizm, w którym po prostu zmienia się akcenty. Rossignol swoją wypowiedzią kolejny raz udowodniła, że często są ze sobą powiązane – mówi. – Pokazała, że w żaden sposób nie nadaje się do tego, żeby zajmować się przeciwdziałaniem rasizmowi ani do pełnienia tak ważnej funkcji w rządzie.

Komentarze

Redakcja nie zgadza się na żadne komentarze zawierające nienawistne treści. Jeśli zauważysz takie treści, powiadom nas o tym.
 1. Ktoś już powiedział że głupota ludzka przerosła miłosierdzie Boże.

  Wyraz „murzyn” nie jest rasistowski, podobnie jak mulat, czy metys. Kto tego nie pojmuje ma pewnie za mało pofałdowaną korę mózgową.

  A teraz UWAGA!!!

  Widuję muzułmanki na co dzień, podobnie jak przedstawicielki najrozmaitszych kultur i grup etnicznych. I powiem to głośno: stroje islamskich kobiet są tak zaprojektowane aby je OSZPECAĆ. Celowo.

  Oskarżycie mnie o rasizm i mowę nienawiści? Wiele razy już mówiłem jak na tym wyjdziecie.

  Islamska Komisja Praw Człowieka?
  Jaja sobie robicie?
  Nie słyszałem o niej gdy islamscy rodzice udusili swoją córkę za kupno prezerwatyw ( na szczęscie niemiecki sąd stanął na wysokości zadania). Nie słyszałem o niej gdy pod Paryżem imamowie dyskutowali o biciu żon.
  Nie słyszałem jej głosu gdy duński imam nauczał że krew niewiernych żon albo bluźnierców można przelać. Czy ta Islamska Komisja Praw Człowieka wtedy protestowała?

  Czy Redakcja w ogóle rozumie pojęcie Praw Człowieka? Chyba nie skoro przyjmuje za dobrą monetę słowa IHRC świadczące że ten twór nie rozumie istoty wolności istoty ludzkiej. Bo chociaż są kobiety, które te swoje worki zakładają ochoczo, to tym, które tego nie zrobią grożą KARY. Często bardzo okrutne. Nie słyszeliście o Iranie, Arabii Saudyjskiej czy Afganistanie? W Europie kary te nie są jeszcze na szczęście wymierzane przez organy państwa, często jednak są wymierzane w ukryciu przez wyznawców.. Co to za wolność gdy grożą za nią kary?

  Posłuchajcie starego człowieka i opamiętajcie się. Czemu uparliście się aby bronić tej zacofanej, średniowiecznej, antykobiecej religii? Przecież słowa francuskiej Pani Minister dają świadectwo prawdzie. A w Arabii Saudyjskiej zapłaciła by za to życiem….

 2. Szczerzec
  No właśnie sam poparles moje argumenty.
  No to jest różnica kulturowa cywilizacyjne i edukacyjna. Sam pokazujesz, że nie rozumiesz, tak jak zdecydowana większość Polaków, idei dyskryminacji.
  A czarnoskórzy w armii konfederatow?
  Skąd masz takie informacje?
  Chodzi ci o niewolników, których panowie zabierali na wojnę jako służących?

 3. każdy rozumie jak mu pasuje. Z wypowiedzi pani minister wynika, że są kobiety które niekoniecznie dokonują korzystnych dla siebie wyborów. Tego dotyczyła uwaga o Murzynach popierających niewolnictwo. I nie ma tu żadnej mowy nienawiści.

  1. i to sa wlasnie roznice cywilizacyjne miedzy Zachodem a Polska.
   samo uzycie slowa „Murzyn” jest rasistowskie.

   a mowiac o popieraniu niewolnictwa przez niewolnikow, byl to szczyt upokorzenia ludzi.
   osoba upokarzana sama przyznaje, ze zasluzyla na to.

  2. red is good
   szczyt upokorzenia???? Po stronie konfederatów w czasie wojny secesyjnej walczyło kilkanaście tysięcy murzynów – chcesz dyskutować z faktami?
   I co ma „murzyn” do rasizmu? Czarnuch, asfalt, negr, kafr – tu się mogę zgodzić, ale dlaczego czarnuchy oburzają się na mówienie o nich murzyni?

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Zobacz także

Prezydent Meksyku dziękuje Kubie za pomoc w walce z pandemią

Andres Manuel Lopez Obrador podziękował wracającym do domu kubańskim lekarzom, którzy przy…