Infografika przedstawiający wydatki NFZ dot. autyzmu u dzieci. / Źródło: Fundacja JiM

Autystycznego dzieci rząd ma w tzw. głębokim poważaniu. To wynika z opublikowanego 16 marca raportu fundacji Jaś i Małgosia.

Prezes Fundacji JiM Tomasz Michałowicz nie pozostawia na rządzących suchej nitki.

Gdzieś tam, w Warszawie, ktoś po prostu nie pomyślał. Nie usiadł, nie zastanowił się. Efekt jest taki, że rodzice szukając darmowej diagnozy, jeżdżą po całej Polsce i stoją w niektórych miejscach w ogromnych kolejkach, sięgających 2019 roku. Oni muszą tę diagnozę dostać z miejsca publicznego, bo jeżeli pójdą prywatnie, to nie będę mieli prawa do darmowej terapii. Są też skrajne przypadki, gdy rodzice się przeprowadzają bardzo często, żeby uzyskać w innym województwie darmową terapię. Natomiast lekarze pierwszego kontaktu nie znają sygnałów autyzmu i bardzo często je lekceważą i fałszywie uspokajają rodziców – mówi cytowany przesz RMF24 Michałowicz.

Infografika przedstawiający wydatki NFZ dot. autyzmu u dzieci. / Źródło: Fundacja JiM
Infografika przedstawiający wydatki NFZ dot. autyzmu u dzieci. / Źródło: Fundacja JiM

Z raportu Fundacji wynika jednoznacznie, iż średnio statystycznie biorąc dziecko z zaburzeniami ze spektrum autyzmu trwa dwa lata. Tymczasem autyzm dziecięcy to schorzenie wymagające nie tylko natychmiastowej diagnozy, ale i wdrożenia intensywnych działań terapeutycznych na możliwie wczesnym etapie. Tylko wówczas część dzieci ma szansę na rozwój umożliwiający im w przyszłości samodzielne życie. Tymczasem tylko mniej niż połowa dzieci jest diagnozowana przed ukończeniem trzeciego roku życia. Lekarze są niekompetentni i nie umieją rozpoznać drobnych, ale bardzo ważnych tzw. wczesnych sygnałów, takich jak to, że dziecko nie mówi lub ma kłopoty z mówieniem, nie wchodzi w relacje lub interakcje, na przykład nie zwraca uwagi na pokazywane zabawki, nie żegna się albo nie przejawia stereotypowych zachowań.

Problemem są nie tylko procedury, ale także marna wiedza i doświadczenie lekarzy rodzinnych. Z raportu wynika, że ponad 70 proc. rodziców zaniepokojonych stanem swojego dziecka nie uzyskało skierowania do żadnego specjalisty. Resort zdrowia i podległe mu placówki nie robią nic – brak jest programów terapeutycznych i kadr. W 40-milionowym kraju przyjmuje jedynie 333 psychiatrów dziecięcych. Skandalem jest fakt, iż państwo, a zwłaszcza stosowne ministerstwa – zdrowia i edukacji – abdykowały ze swoich funkcji w tym zakresie i tę tragiczną lukę wypełniać muszą organizacje pozarządowe.

Infografika Fundacji JiM przedstawiająca problem rodziców dzieci z autyzmem. / Źródło: Fundacja JiM.
Infografika Fundacji JiM przedstawiająca problem rodziców dzieci z autyzmem. / Źródło: Fundacja JiM.

7 na 10 rodziców dzieci z autyzmem rezygnuje z pracy, by opiekować się dzieckiem. Tymczasem terapia jest bardzo kosztowna. W raporcie czytamy, iż 2/3 respondentów przeprowadzonego przez Fundację badania przeznacza na nią 500 zł miesięcznie, a co piąta osoba 500-1000 zł. Wiele dzieci, zwłaszcza dobrze rokujących rozwojowo, wymaga często kilkunastu godzin terapii tygodniowo, a godzina pracy terapeuty kosztuje często ponad 100 zł.

Prawdziwych kłopotów przybywa, gdy dzieci idą do szkół: masowych, integracyjnych i specjalnych (w Polsce jest 17 tysięcy takich uczniów). Okazuje się, że nauczyciele – nawet placówek specjalnych – niewiele wiedzą na temat zaburzeń spektrum autyzmu, ponieważ aż 70% rodziców dzieci z zespołem Aspergera i 50% rodziców dzieci z autyzmem wzywano do szkoły bo: „dziecko jest niegrzeczne”.

72% rodziców dzieci z Zespołem Aspergera i połowa rodziców dzieci z autyzmem było wzywanych do szkoły, pod pretekstem że ich dziecko „jest niegrzeczne”, Natomiast połowa dzieci z autyzmem uważana jest przez nauczycieli za „niegrzeczne”. Dlatego też w większości uczą się w szkołach specjalnych. A ja pytam. Gdzie nauczyciele powinni wiedzieć czym jest autyzm, jeśli nie w takiej szkole? Gdzie powinni umieć zająć się dzieckiem? Gdzie rozumieć, że dziecko niepełnosprawne intelektualnie nie może być świadomie niegrzeczne? I kto ma to zrozumieć, jeśli oni tego nie rozumieją? My już to wszystko wiemy. Dzięki temu raportowi mamy to czarno na białym. A teraz przyszedł czas na zmiany! – mówił dziennikarzom wzburzony prezes Fundacji.

Raport Fundacji Jaś i Małgosia „Dziecko z autyzmem – dostęp do diagnozy, terapii i edukacji w Polsce” można pobrać KLIKAJĄC TUTAJ.

Komentarze

Redakcja nie zgadza się na żadne komentarze zawierające nienawistne treści. Jeśli zauważysz takie treści, powiadom nas o tym.
 1. Poproszę o artykuł o sytuacji osób dorosłych z autyzmem. Raport w tej sprawie był sporządzony w 2013 r. To jest dopiero masakra.

 2. Dlaczego raport pokazuje liczbę 0 diagnoz na Śląsku opłacanych przez NFZ ??
  Co nie jest prawda.
  Diagnozy nie sa kontraktowane tylko w ramach Poradni dla Osób z Autyzmem. Także Poradnie dla Dzieci i Młodzieży moga zakontraktować świadczenia zdrowotne dla osób z autyzmem.
  Diagnozy przeprowadzane w takich poradniach sa finansowane przez NFZ. Mój syn był zdiagnozowany w ten sposób na Śląsku i nie trwało to 2 lata.

 3. Raport nie odpowiada prawdzie. W co najmniej dwóch województwach opisach w raporcie jest inaczej.
  Najprawdopodobniej fundacja poszła po najmniejszej linii oporu i korzystała z Ogólnopolskiego Informatora o czasie oczekiwania na świadczenia medyczne, gdzie np. nie figuruje nawet Poradnia Dzieci Autystycznych i ich Rodzin w szpitalu przy ul. Sobieskiego w Warszawie.
  Pisać o masakrowaniu do spore nadużycie. A sama fundacja również „przytula” pieniądze NFZ diagnozując dzieci na kasę z NFZ.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz także

Puste portfele Rosjan

Z jednej strony są deklaracje i polityczne zobowiązania na najwyższych szczeblach, by licz…