Gdy Ukraina rozpocznie nielegalne odsysanie gazu z przebiegającego przez jej terytorium gazociągu, Gazprom może ograniczyć dostawy idące tą drogą do Europy Zachodniej – ostrzegł szef rosyjskiego koncernu.

http://www.gazprom.com/press/gallery/events/gaz_sahalin/
http://www.gazprom.com/press/gallery/events/gaz_sahalin/

Aleksiej Miller oświadczył, że w przypadku stwierdzenia nielegalnego poboru surowca, jego firma ma prawo wstrzymania dostaw. Gazprom ostrzega zatem kraje Unii Europejskiej przed ewentualnymi kłopotami w tranzycie gazu przez terytorium Ukrainy.

– Jeśli Ukraina rozpocznie nielegalny pobór, Gazprom ma prawo ograniczyć dostawy, w takiej samej objętości i także przewidziana jest możliwość, że nawet w przypadku jednorazowego, nielegalnego poboru, Gazprom może natychmiast wstrzymać dostawy” – wyjaśnił Aleksiej Miller. Taka sytuacja, zdaniem Millera, może doprowadzić do ograniczenia tranzytowych dostaw gazu dla odbiorców w krajach Unii Europejskiej.

Reakcja ta jest skutkiem niedawnego orzeczenia kijowskiego sądu, że rosyjska firma paliwowa stosowała praktyki monopolistyczne. W związku z tym sąd uznał, że Gazprom powinien zapłacić grzywnę w wysokości ponad 6,5 miliarda dolarów. Jedyną możliwością ściągnięcia kary jest przejęcie przez Ukrainę surowca płynącego tranzytem do krajów Unii Europejskiej. Aleksiej Miller oświadczył, że w takim przypadku Rosja będzie stosować zapisy kontraktu z 2009 roku, które dają jej prawo przerwania dostaw paliwa.

Redakcja nie zgadza się na żadne komentarze zawierające nienawistne treści. Jeśli zauważysz takie treści, powiadom nas o tym.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz także

Lokatorzy: spadkobiercy chcą dostać przedwojenne kamienice? Niech najpierw spłacą hipoteki

Czy tzw. prawowici właściciele powinni dostawać całą kwotę wartości nieruchomości w ramach…