Przebieranie się  policjantów za dziennikarzy na meczach „wydaje się szczególnie niebezpieczne. Może bowiem przyczynić się do wywołania agresywnych reakcji wobec dziennikarzy, a w konsekwencji zagrażać ich życiu i zdrowiu, czy prowadzić do zniszczenia bardzo drogiego sprzętu elektronicznego, jakim posługują się dziennikarze” – piętnuje zachowanie służb mundurowych Rzecznik Praw Obywatelskich.

/ wikia.nocookie.net

2 czerwca podczas meczu między Ruchem Chorzów a Górnikiem Łęczna, część funkcjonariuszy była przebrana w kamizelki, które na spotkaniach piłkarskich noszą fotoreporterzy i dziennikarze. Gdy doszło do burd, to interweniowali funkcjonariusze wyglądający jak pracownicy mediów.

„Ukrywanie policjantów bądź funkcjonariuszy jakichkolwiek służb pod szyldem mediów nie ma żadnego usprawiedliwienia. Jest to przejaw kompletnego braku wyobraźni osób kierujących działaniami policji” – napisali potem redaktorzy naczelni „Dziennika Zachodniego”, katowickich stron „Gazety Wyborczej” i portalu Silesion.pl. Do Komendanta Głównego Policji napisał też Rzecznik Praw Obywatelski. Adam Bodnar podkreślił, że „policja powinna podejmować adekwatne środki działania w odniesieniu do wykonywanych przez siebie ustawowych zadań”, zaś przebieranie się za reporterów podważa zaufanie do dziennikarzy, jako niezależnych i bezstronnych obserwatorów publicznych wydarzeń.

RPO uważa, że takie działania policji zagrażają bezpieczeństwu mediów i „budzą wątpliwości z punktu widzenia wolności prasy wyrażonej w Konstytucji (art. 14 w związku z art. 54), a także w Europejskiej Konwencji Praw Człowieka i Obywatela (art. 10)”.

„Zasada wolności prasy, będąca pochodną ogólnej wolności wypowiedzi, stanowi szczególny przejaw wolności słowa. Oznacza, więc swobodę wyrażania poglądów, swobodę pozyskiwania informacji oraz swobodę rozpowszechniania informacji za pośrednictwem środków masowego przekazu” – twierdzi Bodnar.

Rzeczniczka śląskiej policji podinsp. Aleksandra Nowara informuje, że kamizelki zostały udostępnione policjantom przez klub i były one przeznaczone dla osób przebywających w strefie murawy boiska. Dodała też, że do zadań policjantów należy filmowanie i fotografowanie.

– Na wielu stadionach policjanci z zespołów monitorujących są wyposażani w takie kamizelki podczas meczów i tak było w tym przypadku. Klub rzeczywiście udostępnił takie kamizelki, niestety tak się zdarzyło, że grupa, która miała jedynie monitorować sytuację, w pewnym momencie stała się grupą interwencyjną – potwierdził słowa policjantki rzecznik Ruchu Witold Jajszczok.

Redakcja nie zgadza się na żadne komentarze zawierające nienawistne treści. Jeśli zauważysz takie treści, powiadom nas o tym.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz także

Ławrow: Zachód pod przywództwem USA jest bliski wywołania wojny nuklearnej

Trzy zachodnie potęgi nuklearne są głównymi sponsorami władz w Kijowie i głównymi organiza…