Dwie spośród pielęgniarek biorących udział w proteście głodowym od 17 października w SPZOZ w Sanoku trafiły na oddział ratunkowy. Jedna z nich już wróciła do strajkujących, drugiej lekarze zabronili dalej protestować.

Wczoraj, w niedzielę 21 października, dwie pielęgniarki zasłabły, wyczerpane długotrwałym protestem. Akcja trwa już niemal tydzień. Początkowo brało w niej udział 5 osób, teraz jest ich już 17. Jeżeli głodówka nie przyniesie rezultatów i dyrekcja nie zrealizuje postulatów protestujących, pielęgniarki solidarnie złożą wypowiedzenia. A domagają się podwyżki w wysokości 500 zł i powrotu do pełnego funduszu socjalnego. Chcą także zwiększenia zatrudnienia. Są w sporze zbiorowym z dyrekcją szpitala od 2014 r.

– W pewnym momencie, gdy będziemy już na skraju wyczerpania, po prostu odejdziemy. Nie boimy się o zatrudnienie, w tej chwili na rynku pracy brakuje pielęgniarek, przyjmą nas w każdej innej placówce za dwa razy większe pieniądze. Ale co się wtedy stanie z pacjentami? W powiecie sanockim mieszka 110 tysięcy osób. Zostaną bez opieki – powiedziała lokalnej „Wyborczej” Małgorzata Sawicka, przewodnicząca Związku Zawodowego Pielęgniarek i Położnych w sanockim szpitalu.

Sztab kryzysowy powołany z chwilą rozpoczęcia akcji strajkowej w miniony piątek przedstawił koczującym na starym oddziale położniczym propozycję kompromisu: – Przedstawili nam zarys porozumienia. Zaproponowali nam to, co nam się należy z kodeksu pracy. M. in. zapewnienie niezbędnej odzieży do pracy, zwrócenie pieniędzy z funduszu socjalnego, który nam zabrano lata temu, zwrócenie kosztów dokształcenia. I wisienka na torcie – po 100 zł brutto dla każdej z nas do pensji. To jest po prostu śmieszne – podsumowała ofertę przewodnicząca.

patronite

Wczoraj dwie spośród protestujących po pięciu dniach bez jedzenia trafiły na lokalny Szpitalny Oddział Ratunkowy. Zostały przebadane i podłączone do kroplówek. Jedna zdecydowała się na powrót do strajku wbrew zaleceniom lekarzy i wbrew utrzymującemu się złemu samopoczuciu. Dyrekcja na razie jest nieugięta – ale pielęgniarki również. Wczoraj chęć dołączenia do głodówki wyraziło 60 osób pracujących w sanockim szpitalu.

– Do protestu dołączają pielęgniarki pracujące na strategicznych oddziałach – chirurgii i oddziale intensywnej terapii oraz na bloku operacyjnym. Jeśli nie dojdzie do porozumienia, do strajku będą dołączały kolejne – codziennie trzy. Do czwartku braki personelu na oddziałach mogą zagrozić funkcjonowaniu sanockiego szpitala. Sytuacja jest już na takim etapie, że nie cofniemy się przed niczym. Jeśli będzie trzeba, rozłożymy materace pod drzwiami starosty. Głodujące pielęgniarki piją tylko soki i napoje. Zgodnie z harmonogramem chodzą do pracy, także na nocne zmiany. Pierwsze w nich już zaczynają odczuwać skutki protestu – są zmęczone, ale mówią, że nie odpuszczą – powiedziała Sawicka w rozmowie z Korso Gazetą Sanocką.

Redakcja nie zgadza się na żadne komentarze zawierające nienawistne treści. Jeśli zauważysz takie treści, powiadom nas o tym.

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Zobacz także

Kuba: wybrano nowego pierwszego sekretarza Partii Komunistycznej

Miguel Diaz-Canel, obecny prezydent Kuby, został w poniedziałek wybrany pierwszym sekretar…