Nasz kraj przeznacza zbyt mało środków na wspieranie polskich rolników i hodowców – uważają uczestnicy protestu, który rozpoczął się dziś pod siedzibą polskiego parlamentu. Manifestanci domagają się przede wszystkim skuteczniejszej protekcji ze strony państwa.

Rolnicy protestują, bo są przeciwko zgłoszonej przez posłów autopoprawki do projektu nowelizacji ustawy o ochronie zwierząt. Uczestnicy manifestacji to w większości członkowie Komitetu Obrony Polskiego Rolnictwa i Hodowców Zwierząt. Jest to organizacja niezależna i mająca inne postulaty niż słynna Agrounia, czyli zrzeszenie dowodzone przez Michała Kołodziejczaka.

Najważniejsze postulaty protestujących to: podniesienie wydatków państwa na rolnictwo do poziomu 1,2 proc. PKB, oddłużenie rolnictwa, wstrzymanie egzekucji wobec gospodarstw rolnych, powołanie Państwowej Inspekcji Jakości i Kontroli Żywności oraz sprzeciw wobec nowelizacji ustawy o ochronie zwierząt autorstwa Krzysztofa Czabańskiego i Pawła Suskiego.

Jednym z głównych problemów polskiego rolnictwa zdaniem uczestników dzisiejszego protestu są długi, które hamują rozwój obszarów wiejskich. „Konieczne  jest również wstrzymanie egzekucji wobec gospodarstw rolnych, powołanie Państwowej Inspekcji Jakości i Kontroli Żywności oraz sprzeciw wobec nowelizacji ustawy o ochronie zwierząt autorstwa m.in. Krzysztofa Czabańskiego” – czytamy w ich komunikacie.

Rolnicy z KOPRiH  działając w obronie swoich interesów nie dostrzegają jednak pozytywnych stron ustawy. W projekcie jest bowiem mowa o zakazie prowadzenia pseudohodowli, gdzie rozmnażanie zwierząt odbywa się poza kontrolą. Według autorów tylko rasowe psy i koty mogłyby być rozmnażane w celach handlowych.

Manifestantom nie podoba się również, że dokument został też poszerzony o zakaz prowadzenia schronisk dla bezdomnych zwierząt przez tak zwane podmioty komercyjne.

Rolnicy domagają się także powołania nowej instytucji, która kontrolowałaby mięso importowane do Polski. Mamy sygnały że duża część produktów z innych państw, w sklepach wielkopowierzchniowych, wzbudza poważne wątpliwości – mówili w rozmowie z reporterem RMF FM

Komitet Obrony Polskiego Rolnictwa i Hodowców Zwierząt składa się kilkunastu organizacji i stowarzyszeń rolniczych.

paypal

 

Redakcja nie zgadza się na żadne komentarze zawierające nienawistne treści. Jeśli zauważysz takie treści, powiadom nas o tym.

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Zobacz także

Dwie kobiety uderzone samochodem podczas protestu w Warszawie. W Krakowie policja dołączyła do protestów!

I znowu cała lista polskich miast, dużych i małych, w których mają miejsce demonstracje pr…