W Gorzowie zdekomunizowano ulicę Janka Krasickiego. Radni deliberowali i deliberowali, aż w końcu wiceprezydent wymyślił nową nazwę. Okazało się jednak, że ona też kojarzy się z radziecką Rosją.

Ta nazwa ulicy nie ma już prawa bytu, fot. wikimedia commons

Janek Krasicki padł. Pierwsza propozycja, jaka pojawiła się w zastępstwie, to oczywiście alternatywny patron – Ignacy Krasicki. Ale wiceprezydent miasta Jacek Szymankiewicz stwierdził, że byłaby to zmiana pozorna i postanowił puścić wodze fantazji.

A ponieważ w okolicy nazwy ulic nawiązują do gatunków ptaków, a poprzednia nazwa ulicy nieprawomyślnego Krasickiego to Sokola (niestety została już wykorzystana i wypadła z puli) – wiceszef ratusza stwierdził, że jak najbardziej na miejscu będzie ulica Bielikowa. I autopoprawkę z taką właśnie nazwą wprowadził podczas sesji rady miasta do uchwały o dekomunizacji nazw ulic.

I tu… niespodzianka! Radni i mieszkańcy wznieśli raban – ta nazwa kojarzy się z radzieckim generałem! Wiceprezydent pokajał się, napisał nawet list otwarty z przeprosinami, który opublikował na portalu gorzow.pl. Nazwę zmieniono jeszcze raz po konsultacji z komisją nazewnictwa – na Bielika. No i zonk! Ta nazwa nawiązuje wszak do innego bohatera Związku Radzieckiego – generała Piotra Aleksiejewicza Bielika. Idąc tym tropem (jak podpowiadają administratorzy „Kraków żąda przynajmniej Bukaresztu”) sąsiednią Drozdową również należy zlikwidować (vide: Wiktor Aleksandrowicz Drozdow).

Komentarze

Redakcja nie zgadza się na żadne komentarze zawierające nienawistne treści. Jeśli zauważysz takie treści, powiadom nas o tym.
    1. Nie, nie cały… Tylko ta część obmacana przez bolszewickie łapska – ot, np. ten gnojek krasicki. Dobrze że wojny nie przeżył, bo pewno karierę w UB by zrobił…

  1. Mają dorosłe dzieci dylematy. Niech od razu zmienią na niemiecką nazwę sprzed 1939. To dopiero będzie jedynie słuszne antykomunistyczne.

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Zobacz także

Stracona szansa Śląska

Porozumienie podpisane pomiędzy stroną rządową a Międzyzakładowym Komitetem Protestacyjno-…