We wtorek po godz. 18 rzecznik rządu Piotr Mueller ogłosił, iż premier Mateusz Morawiecki zdymisjonował Gowina z funkcji wicepremiera oraz ministra rozwoju, pracy i technologii. W środę rano Zarząd Krajowy Porozumienia podjął decyzję o opuszczeniu klubu Zjednoczonej Prawy i założeniu własnego koła parlamentarnego.

,,Z niepokojem obserwujemy działania, które podejmuje Jarosław Gowin; podważa działania rządu i Polski Ład. Podważanie założeń przez Gowina widać w nierzetelnych działaniach i w odnoszeniu się do reformy podatkowej. (…) Premier nie mógł dłużej tolerować zachowania w tej kwestii Jarosława Gowina, dlatego podjął decyzję o jego odwołaniu” – powiedział na konferencji rzecznik rządu. Pytany, czy decyzja ta może skutkować przyśpieszonymi wyborami, odpowiedział:  ,,Nie mam przekonania, byśmy stracili większość z tego powodu, jestem przekonany, że w ramach Zjednoczonej Prawicy oraz w ramach pozostałej części polskiego parlamentu znajdą się osoby, które będą popierały te korzystne reformy, które zaproponowaliśmy”.

Obowiązki ministra rozwoju ma przejąć premier Mateusz Morawiecki.

W odpowiedzi na to w środę rano pojawiła się informacja o oficjalnym wyjściu przez Porozumienie z klubu parlamentarnego Prawa i Sprawiedliwości. „Decyzją Zarządu Krajowego, Porozumienie Jarosława Gowina opuszcza Zjednoczoną Prawicę. Parlamentarzyści Porozumienia odejdą z Klubu PiS oraz utworzą Koło Parlamentarne Porozumienia Jarosława Gowina” – napisał na Twitterze Jan Strzeżek, wicerzecznik Porozumienia.

Sam Gowin komentując sprawę podkreślił, że jego dymisja jest efektem ,,wierności programowi Zjednoczonej Prawicy”, bowiem ,,PiS dzisiaj realizuje, w warstwie gospodarczej i podatkowej, program radykalnie socjalistyczny”. Wykluczył także możliwość powrotu do rządu. ,,Ten twór [Zjednoczona Prawica – przyp. red.] przeszedł do historii” – powiedział były wicepremier.

Niejasnym wciąż pozostaje, ilu rzeczywiście posłów pozostanie wiernych Jarosławowi Gowinowi.

Nie wiadomo też, jak wpłynie to na arytmetykę sejmową.

Porozumienie w ostatnich wyborach wprowadziło do sejmu 20 posłów. Dziś jednak, mi.in.: po ,,puczu” Adama Bielana, zostało ich 11. Piątka z nich łączyła dotychczas mandat z funkcją sekretarza stanu w rządzie. Andrzej Gut-Mostowy, Iwona Michałek  i Marcin Ociepa w odpowiedzi na wyrzucenie Gowina złożyli już jednak dymisje.

PiS bez wątpienia będzie kusił część gowinowców – dotychczas klub Zjednoczonej Prawicy liczył 232 członków, gdyby więc odeszli wszyscy posłowie z Porozumienia, o większość w głosowaniach byłoby trudno nawet przy poparciu Kukiza i posłów niezrzeszonych.

Redakcja nie zgadza się na żadne komentarze zawierające nienawistne treści. Jeśli zauważysz takie treści, powiadom nas o tym.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz także

Iskrzy między Kijowem a Warszwą. USA szarpną cuglami?

Od kilku dni obserwatorzy międzynarodowego życia politycznego zadają sobie pytanie, czy os…