Ogromny tłum migrantów przybyłych dziś z Mińska w okolice przejścia granicznego w Kużnicy Białostockiej został zepchnięty przez służby białoruskie do lasu. Migranci są w klinczu, dochodzi do aktów przemocy z obu stron.

Masowe przybycie ludzi do strefy przygranicznej miało być rodzajem demonstracji, aby ich głos został usłyszany przez świat – mówi nasz informator, w przeciwieństwie do narracji rządowej, wedle której miał to być szturm.

Służby białoruskie nie dopuściły ludzi do przejścia granicznego. Kolumna migrantów została zepchnięta do lasu. Setki osób stoją w klinczu między pogranicznikami białoruskimi a polskim wojskiem, policją i Strażą Graniczną. MSWiA poinformowało, że udaremniono próbę przedarcia się na polską stronę. Na filmach udostępnianych przez MSWiA widać tłum ludzi po białoruskiej stronie, próbujący forsować ogrodzenie. Służby używają gazu łzawiącego wobec zgromadzonych.

Równocześnie od 13:00 trwa spotkanie sztabu kryzysowego z udziałem premiera Morawieckiego, wiceprezesa Kaczyńskiego, ministra Błaszczaka i ministra Kamińskiego. Wyników tych rozmów jeszcze nie znamy.

Straż Graniczna poinformowała o podprowadzeniu migrantów pod granicę z drutu kolczastego przez służby białoruskie. Sytuacja jest bardzo napięta i może eskalować. Większość migrantów nie zachowuje się agresywnie, skandują hasło „Germany”. Jednak jak widać na materiałach udostępnianych przez SG i MSWiA dochodzi też do niebezpiecznych sytuacji prób forsowania ogrodzenie z drutu. Relacje na żywo udostępnia m.in. Halgord Omar Press.

Ze względu na brak obecności mediów panuje dezinformacja – media rządowe mówią o szturmie na granicę, a niezależnie media powołując się na swoich informatorów podają informację o demonstracji pokojowej, która miała się odbyć, zanim wkroczyły służby białoruskie i udaremniły podejście migrantów do przejścia granicznego. Na miejscu może dojść do licznych prowokacji po wszystkich stronach konfliktu.

Grupa Granica zaapelowała do polskich władz: „(…) w obecnej sytuacji należy przede wszystkim dążyć do deeskalacji przemocy. Migranci są w niebezpiecznym potrzasku między brutalnymi białoruskimi służbami a Polską. Apelujemy o humanitarną odpowiedź!”- napisali na Twitterze.

 

 

 

Redakcja nie zgadza się na żadne komentarze zawierające nienawistne treści. Jeśli zauważysz takie treści, powiadom nas o tym.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz także

USA: prawo do aborcji już nie jest powszechne

O tym mówiło się od miesięcy. Konserwatywny Sąd Najwyższy USA głosami sędziów mianowanych …