10 sierpnia działacze Tendencji Komunistycznej, greckiego oddziału International Marxist Tendency, wystosowali stanowisko wobec kryzysu naturalnego, w jakim znajduje się dziś Grecja. Dziesiątki pożarów trawią dziś lasy, pola uprawne i przedmieścia greckich miast.

Jak piszą w swym tekście:

Ogromne zniszczenia spowodowane przez pożary w Varybobi, na Eubei i dziesiątkach innych obszarów w Grecji nie są spowodowane wyłącznie wiatrami, wysokimi temperaturami i zmianami klimatycznymi, jak twierdzi rząd Nowej Demokracji i burżuazyjne media. Prawdziwą przyczyną tej katastrofy jest reakcyjna klasy politycznej, a dokładnie rzecz ujmując jej karygodna obojętność.

Obecny rząd doskonale znał nowe dane dotyczące zwiększonego ryzyka pożarów spowodowanego zmianami klimatycznymi, które wynikają z barbarzyńskiej i pasożytniczej natury systemu kapitalistycznego, któremu służy. Nie podjął jednak żadnych istotnych działań, aby zapobiec katastrofie.

W 2020 r. prawicowy rząd Nowej Demokracji (ND) prowokacyjnie odrzucił propozycję zatrudnienia 5 tys. nowych strażaków. Tegoroczny budżet dla straży pożarnej wynosi zaledwie 1,7 mln euro, podczas gdy straż pożarna i inne pokrewne służby zwróciły się o 17 mln euro na zaspokojenie swoich podstawowych potrzeb.

Rząd „hojnie” przekazał w zeszłym roku 20 milionów euro zaprzyjaźnionym prywatnym mediom. Dodatkowo przekazał 40 mln euro jako dotację dla firm, 120 mln euro dla prywatnych linii lotniczych Aegean i 20 mln euro na roczne wynagrodzenie dla 1 030 specjalnych strażników, którzy będą pilnować kampusów uniwersyteckich. Rząd wydał również prawie 5 miliardów euro na nowe samoloty wojenne i fregaty w obliczu rosnących napięć militarnych z Turcją”

Greccy komuniści wysuwają cztery postulaty, których realizacja dałaby szansę skutecznej walki z kryzysem.

1. Natychmiastowe zapewnienie bezpłatnych, przyzwoitych mieszkań, żywności i odzieży rodzinom dotkniętym pożarem. Hojne odszkodowania dla ofiar pożarów, w wysokości 100 procent wartości zniszczonego mienia dla robotników i ubogich rodzin, z wypłatą w ciągu miesiąca, w którym ponieśli straty.

2. Zakaz użytkowania gruntów na wszystkich spalonych obszarach leśnych. Nowe centralne planowanie infrastrukturalne, aby osiedla nie były już tworzone w gęstych i łatwopalnych lasach lub obok nich. Należy natychmiast podjąć wszelkie niezbędne interwencje w celu ochrony istniejących osiedli, poprzez stworzenie zachęt do planowego przeniesienia najbardziej zagrożonych domów.

3. Natychmiastowe zapewnienie wszystkich niezbędnych wydatków na zapobieganie pożarom; całkowita ochrona lasów w strefach zagrożenia pożarowego; usuwanie suchych liści i materiałów łatwopalnych; odpowiednie inwestycje w straż pożarną i infrastrukturę przeciwpożarową.

4. Przywrócenie leśnej służby przeciwpożarowej. Należy ją unowocześnić, natychmiast zapełniając tysiące wakatów w straży pożarnej poprzez zatrudnienie stałych pracowników. Powinno nastąpić natychmiastowe przesunięcie wydatków ze zbrojeń wojskowych i represji państwowo-policyjnych na inwestycje w wystarczającą ilość pojazdów pożarniczych, samolotów i helikopterów”.

Tłumaczenie: Wojciech Łobodziński.

Redakcja nie zgadza się na żadne komentarze zawierające nienawistne treści. Jeśli zauważysz takie treści, powiadom nas o tym.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz także

”Mamy dość wykrętów”. Pracownicy budżetówki demonstrowali pod KPRM, premier ich nie przyjął

Pracownicy budżetówki przypomnieli rządowi o swoim istnieniu. W sobotę 23 października prz…