Co najmniej pięciu pracowników szpitala na greckiej wyspie Samos zostało aresztowanych za wystawianie fałszywych zaświadczeń lekarskich migrantom. Miały one im pomóc w szybszym przedostaniu się z wyspy do kontynentalnej części kraju.

Lekarze i pielęgniarki zostali zatrzymani w związku z podejrzeniem wystawiania fałszywych zaświadczeń lekarskich, dzięki którym migranci mogli zostać zakwalifikowani do specjalnej kategorii. Należą do niej rodzice z małymi dziećmi, nieletni bez opieki, inwalidzi, osoby starsze i z problemami zdrowotnymi. Te grupy są w pierwszej kolejności przewożone do Grecji kontynentalnej.

Samos jest drugą po Lesbos wyspą na Morzu Egejskim, na którą dopływa najwięcej migrantów. Po przedostaniu się na wyspę są oni rejestrowani, a następnie składają podanie o azyl w Grecji.

Procedura azylowa trwa często wiele miesięcy. Aby odciążyć lokalne ośrodki, które są przepełnione, specjalne kategorie migrantów są szybciej ewakuowane z wyspy.

W ośrodku na Samos przebywa obecnie około 3,5 tys. migrantów. To cztery razy więcej, niż jest tam wolnych miejsc. Ze względu na przeludnienie w obozach na Lesbos i Samos, władze zdecydowały się przewieźć 2 tysiące z ich na kontynent. Organizacja Lekarze bez Granic wskazywała na pogarszający się stan zdrowia migrantów oraz ogólne złe warunki panujące w ośrodkach.

paypal

 

Komentarze

Redakcja nie zgadza się na żadne komentarze zawierające nienawistne treści. Jeśli zauważysz takie treści, powiadom nas o tym.
  1. Czy fałszowanie dokumentacji lekarskiej drogi Piotrusiu-Panie jest przestępstwem? Chyba jednak jest.
    Zatem o co chodzi? Dostali to n co zasłużyli – twardą pryczę i ubranie w paski, a na dokładkę szkocki krajobraz.
    Czyżby Piotruś pan zapomniał o rzymskiej zasadzie, która jest jedym z filarów prawodawstwa europejskiego – dura lex sed lex?

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Zobacz także

Holandia: premier Mark Rutte podał się do dymisji

Premier Królestwa Niderlandów, Mark Rutte wywodzący się z liberalno-konserwatywnej Partii …