Zabijania Grecji ciąg dalszy. Dzisiaj parlament będzie głosował nad kolejnymi „reformami”. Zaprotestują przeciwko nim związki zawodowe.

Flickr.com / Jubilee Debt Campaign
Flickr.com / Jubilee Debt Campaign

Jeśli grecki parlament po raz kolejny nie ugnie się przed dyktatem wierzycieli, ci nie zatwierdzą kolejnej pożyczki, której wartość może wynieść nawet 86 mld euro. Żądania dotyczą przyjęcia pakietu oszczędnościowego wartego miliard osiemset milionów euro, jak również utworzenia funduszu prywatyzacyjnego i przyjęcia nowej ustawy dotyczącej niespłacania kredytów.

Za zgrabną nazwą „fundusz prywatyzacyjny” kryje się w rzeczywistości wielka wyprzedaż greckiej ziemi – praktycznie za bezcen. Prywatni właściciele będą mogli kupić prawie 600 mniejszych i większych wysp na Morzu Egejskim oraz ponad 70 tys. różnych nieruchomości, w tym obszarów leśnych i rolnych. Po sprzedaniu wszystkiego Grecja straci większość dotychczasowego mienia państwowego. Ogromny sprzeciw budzi również zawarte w pakiecie oszczędnościowym podniesienie opłat rejestracyjnych samochodów, akcyzy na benzynę i olej napędowy oraz opałowy, tytoń i piwo. O punkt procentowy wzrośnie VAT – do 24 proc.

Wielu ekonomistów wskazywało już, że „oszczędzanie” sprowadza się w rzeczywistości do dławienia greckiej gospodarki i nigdy nie sprawi, że kraj wyjdzie z kryzysu. Ale wierzycieli to nie zraża. Jeśli ocena pierwszej fazy ateńskich reform będzie negatywna, będą kolejne cięcia, w tym obniżki emerytur i pensji, i to bez potrzeby kolejnego głosowania nad nimi w parlamencie.

Przeciwko „reformom” zamierzają protestować pracownicy. O szesnastej przed parlamentem rozpoczyna się manifestacja zorganizowana przez największe centrale związkowe. Osobny protest zapowiedzieli pracownicy ateńskiej komunikacji miejskiej.

Redakcja nie zgadza się na żadne komentarze zawierające nienawistne treści. Jeśli zauważysz takie treści, powiadom nas o tym.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Zobacz także

Brazylia: zwolennicy Bolsonaro przemocą chcą podważyć wyniki wyborów

Od wczoraj w wielu brazylijskich miastach trwają starcia między zwolennikami byłego prezyd…