Ze względu na buntu na własnym pokładzie lider SYRIZY traci większość w rządzie. Wybory najprawdopodobniej we wrześniu – poinformowały greckie media.

facebook.com/tsiprasalexis
facebook.com/tsiprasalexis

Tsipras już od dłuższego czasu tracił we własnej partii. Wszystko przez przyjęcie międzynarodowego „pakietu pomocowego”. Od czasu pierwszego głosowania spekulowano na temat daty wcześniejszych wyborów. Tsipras systematycznie tracił większość. 43 z 149 posłów z SYRIZY głosowało wstrzymało się od głosu albo głosowało przeciwko przyjęciu „pakietu”. Jak tłumaczą – SYRIZA wygrała wybory sprzeciwiając się polityce zaciskania pasa.

Z działań Tsiprasa cieszy się Bruksela. – Szybkie wybory w Grecji mogą być sposobem na zwiększenie poparcia dla pakietu pomocowego – zareagował na twitterze Martin Selmayr, szef biura przewodniczącego Komisji Europejskiej Jean-Claude Junckera.

Grecka konstytucja przewiduje, że jeżeli rząd zrezygnuje w ciągu roku od wyborów, prezydent ma obowiązek zapytać drugą co do wielkości partię – w tym przypadku konserwatywną Nową Demokrację – o utworzenie rządu. Syriza doszła do władzy w przyspieszonych wyborach 25 stycznia tego roku. Procedura może zostać ominięta, jeżeli liderzy opozycji oddadzą mandat prezydentowi.

W zeszłym tygodniu grecki parlament zgodził się na przyjęcie trzeciej transzy „pakietu pomocowego” w wysokości około 85 mld euro kredytów. Wszystko po to, żeby Grecja mogła spłacać swoje bieżące zadłużenie. W zamian rząd Tsiprasa i parlament zgodziły się na wprowadzenie bardzo restrykcyjnych „reform”. Greckie społeczeństwo obawia się, że czeka ich wyprzedaż majątku po bardzo niskiej cenie – w krótkim czasie wyprzedane zostaną między innymi porty, lotniska czy wodociągi. Część z nich chcą przejąć niemieckie spółki. SYRIZA zobowiązała się również na przeprowadzenie bolesnej reformy emerytalnej, podniesienie i ujednolicenie stawki podatkowej VAT. Najbardziej odczują to wyspy, gdzie z 13 proc. VAT podniesiony zostanie do 23 proc. Własna partia oskarża Tsiprasa o to, że zgodził się na przyjęcie rozwiązań, które jeszcze bardziej pogrążą kraj w recesji.

Komentarze

Redakcja nie zgadza się na żadne komentarze zawierające nienawistne treści. Jeśli zauważysz takie treści, powiadom nas o tym.
  1. Tsipras najpierw zdradził wyborców, a więc i całą ełropejską lewicę, a teraz bierze dupę w troki i znika. Starożytni Greczynowie zawsze twierdzili, że ludzie nie są aż tak głupie, ale chytre i pazerne są.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz także

Ukraina chce wsparcia żołnierzy NATO

Minister obrony narodowej Ukrainy, Aleksiej Reznikow prosi o dodatkową pomoc wojska NATO n…