Share Button

Decydujący, długo oczekiwany szczyt Eurogrupy w Brukseli – spotkanie ministrów finansów strefy Euro – niczego nie zmienił. Miliardy euro obiecane przez Komisję Europejską dla Grecji posłużą spłacie wierzycieli i uniknięciu bankructwa kraju. Nie anulowano najmniejszej części długu i nie zgodzono się nawet na restrukturyzację spłat. Rząd grecki pozostaje izolowany jak nigdy.

Protesters clash with policemen during riots at a May Day rally in Athens May 1, 2010. www.flickr.com/photos/piazzadelpopolo/joanna

Ministrowie obecni na szczycie gratulowali sobie potem na Twitterze: „Wielki krok do przodu”, „Światło na końcu tunelu”… owocem zawartej zgody jest odblokowanie 8,5 miliarda euro przewidzianych w planie „ratunkowym” z 2015 r. , z czego 7,4 miliardów pójdzie na spłatę należności dla Europejskiego Banku Centralnego (EBC), Międzynarodowego Funduszu Walutowego i prywatnych banków, głównie niemieckich i francuskich. Pozostały miliard nie zostanie wypłacony Grecji, jeśli nie dokona kolejnych cięć budżetowych, idących dużo dalej, niż zakładał pierwotny plan. Inaczej mówiąc instancje europejskie upierają się przy polityce, która w ciągu 6 lat „pomocy” doprowadziła do paraliżu gospodarczego Grecji – Produkt Krajowy Brutto spadł o ponad 30 proc.

Grecja pozostanie wykluczona z programu wykupowania długów publicznych przez EBC, co pozbawia kraj dostępu do rynków finansowych i inwestycji zagranicznych. Znalezienie kapitałów na rozruszanie gospodarki znajdującej się w stanie całkowitej zapaści jest niemożliwe.

Szczyt Eurogrupy był tym bardziej okrutny dla Grecji, że pokazał kompletne podporządkowanie europejskich ministrów twardej pozycji Niemiec i ich szefa resortu finansów Wolfganga Schäuble. Wszyscy ewentualni sojusznicy, na których liczyła Grecja, mieli zbyt małą wagę lub odstąpili od swych obietnic.

Share Button

5 komentarzy

 1. Nikt napisał:

  Geszeft yst geszeft. A Grecja się nie liczy, zawsze można ją rozsprzedać. I chyba to wszystko temu służyło od początku.

 2. szczurzec napisał:

  Hmmm, ciekawe czy któryś z obrońców biednych, niewinnych Greków nie zechciał by pożyczyć mi tak ze stu tysięcy złotych? Wprawdzie mu ich nie oddam, ale być może poprawi sobie samoocenę? :DDDDDD

  • Brad napisał:

   Goldman Sachs za małą prowizję naszykuje ci papiery, dzięki którym pożyczysz dowolną kwotę w dowolnym banku na wieczne nieoddanie. Tak jak Grecja.

 3. poziomka napisał:

  I tak Merkel z Szajbem rozwalają Unię.

 4. czerwone mrówki farałona napisał:

  Cytując troszkę już nieżywego brzezińskiego – „im gorzej tym lepiej”.

Zostaw odpowiedź

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*