O 19.00 zamknięto lokale, w których Grecy wypowiadali się „za” lub „przeciw” dalszej polityce zaciskania pasa narzucanej przez Unię Europejską. Wyniki referendum nie spodobają się Brukseli.

Zaraz po zamknięciu lokali referendalnych opublikowano do tej pory nieznane ostatnie wyniki badania opinii publicznej. Według czterech ośrodków badania opinii publicznej – GPO, Metron Analisys, Marc i MRB wskazują, że Grecy odrzucili dyktat Troiki: MFW, Komisji Europejskiej i Europejskiego Banku Centralnego. Frekwencja przekroczyła 55 proc, co oznacza, że referendum jest ważne.

Podane wstępne badania wskazują, że przeciwko polityce zaciskania pasa głosowało od 49, 5 do 55 proc. a przeciwko od 50,5 do 45,5. Po przeliczeniu 10 proc. głosów, przeciwnicy polityki oszczędności mają 20 proc. przewagi. Oficjalne wyniki będą znane w poniedziałek.

Odrzucenie przez Grecję dyktatu światowej finansjery oznacza zwycięstwo i bezpośrednio wyrażone przez greckie społeczeństwo  votum zaufania dla premiera greckiego rządu Aleksisa Tsiprasa. Jest także porażką polityki osławionej Troiki forsowanej bez oglądania się na koszty społeczne i, co nie mniej ważne, kanclerz Angeli Merkel. Jeżeli oficjalne wyniki potwierdzą odrzucenie przez Greków terroru wielkiego kapitału, od poniedziałku Europa nie będzie już taka sama.

 

Redakcja nie zgadza się na żadne komentarze zawierające nienawistne treści. Jeśli zauważysz takie treści, powiadom nas o tym.

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Zobacz także

Masowe aresztowania lewicowych i kurdyjskich opozycjonistów w Turcji

Ponad stu działaczy kurdyjskich i opozycyjnych zostało wczoraj nad ranem aresztowanych w w…