Młoda Szwedka po raz kolejny skrytykowała opieszałość politycznych przywódców na polu walki z kryzysem klimatycznym. Thunberg pojawiła się w Wielkiej Brytanii z okazji kolejnego „piątku dla klimatu”. Z powodu ogromnego zainteresowania jej wystąpieniem, trzeba było je przenieść z londyńskiego przedmieścia do Bristolu.

Pożary w Australii, plamy gorąca na oceanach, 20 st na Antarktydzie, susze i upały w Azji i Afryce. Rok 2019 był jednym z najcieplejszych w historii pomiarów. Tempo zmian klimatycznych jest szybsze niż spodziewali się naukowcy. Potrzebna jest natychmiastowa redukcja emisji gazów cieplarnianych. Tymczasem w 2019 roku ludzkość wyemitowała do atmosfery o 0,6 proc. więcej CO2 niż rok wcześniej. Ten wstydliwy fakt był głównym motywem przemówienia Grety Thunberg.

Mimo deszczowej pogody aż 30 tysięcy osób zjawiło się na College Green w Bristolu na przemówieniu szwedzkiej aktywistki. Jej występ był kolejnym mocnym oskarżeniem w stronę politycznych i kapitalistycznych decydentów. Napiętnowała przede wszystkim przepaść pomiędzy deklaracjami, a realnym obrazem walki z kryzysem. – Ta sytuacja alarmowa jest całkowicie ignorowana przez polityków, media i tych, którzy są u władzy. Zasadniczo nie robi się nic, aby powstrzymać ten kryzys, mimo wszystkich pięknych słów i obietnic naszych wybranych urzędników. Co zrobiliście w tym kluczowym czasie? Ja nie dam się uciszyć, gdy świat płonie – zapewniała.

17-latka wskazała, że to jej pokolenie będzie odczuwało skutki nadchodzącej katastrofy. – Nasi przywódcy zachowują się jak dzieci, więc to do nas należy bycie tu dorosłymi. Oni nas zawodzą, ale my się nie wycofamy. Nie powinno tak być, ale musimy powiedzieć niewygodną prawdę. Zamiatają swój bałagan pod dywan i proszą dzieci o sprzątanie za nich – mówiła.

Greta wskazała też na powiązania głównych sił politycznych z oligarchią kapitalistyczną. – My jesteśmy zmianą i zmiana nadchodzi, czy wam się to podoba czy nie. Aktywizm działa, więc mówię wam, żebyście działali. Jesteśmy zdradzani przez tych, którzy są u władzy – przekonywała.

Greta Thunberg zajmuje się aktywizmem klimatycznym od czterech lat. Przemówienie w Wielkiej Brytanii nie było pierwszym, podczas którego wskazała, że przyczyną kryzysu jest kapitalizm.„Paliwa kopalne dosłownie nas duszą (…) działania muszą być potężne i zakrojone na wielką skalę. Kryzys klimatyczny wszakże nie odnosi się jedynie do środowiska. To kryzys praw człowieka, sprawiedliwości, woli politycznej. Kolonialny, rasistowski i patriarchalny system opresji stworzył go i napędził” – mówiła  z okazji szczytu COP25 w Madrycie w 2019.

Komentarze

Redakcja nie zgadza się na żadne komentarze zawierające nienawistne treści. Jeśli zauważysz takie treści, powiadom nas o tym.
 1. Może zastanowicie się nad tymi danymi Epoka: KARBON 350MLN LAT TEMU,
  Dwutlenku węgla: ok. 800 ppm
  Tlenu: ok. 32.5% obj.
  Temperatura: ok. 14 °C!
  Dwutlenku węg;la było dwukrotnie więcej niż obecnie, a temperatura – zaledwie 14 st.C!
  I kto tu kłamie?
  Badania geologiczne wskazujące, że poziom CO2 przed epoką karbońską musiał być zdecydowanie wyższy.
  DEWON 300-500 mln lat temu,
  Dwutlenku węgla‎: ‎ok. 2200 ppm
  Tlenu‎: ‎ok. 15% obj.
  Temperatura‎: ‎ok. 20 °C
  Czyli SIEDMIOKROTNIE WIĘCEJ NIŻ DZIŚ! A temperatura – przyjemne 20 st.C!
  I kto tu kit wciska o DECYDUJĄCEJ ROLI JAKICHŚ,,GAZÓW” W OCIEPLENIU KLIMATU?

  1. W ORDOWIKU było jeszcze ciekawiej!
   Tlenu a’ 13,5%
   Dwutlenku węgla 4200ppm! czyli SZESNASTOKROTNIE WIĘCEJ NIŻ W OKRESIE PREINDUSTRIALNYM!
   Temperatura ok. 16 st.C.

   To może Piotruś-Pan ruszy zad i dowie się jaka jest w końcu zależność pomiędzy poziomem CO2 a temperaturą atmosfery?
   To o czym mówią wątpliwej uczciwości twórcy programów popularnonaukowych ma się jak pięść do nosa do informacji jakie tu przedstawiłem. (prowadzący program Discowery nt., klimatu powiedział ,,w ciągu ostatnich 3 miliardów lat lat nie było takiego wzrostu poziomu CO2 jak obecnie”). Zamiast opowiadać głupoty wystarczyłoby do wiki sięgnąć.

  2. Kolego Szanowny Skąpsionie … chyba zgupłem od nadmiaru wiedzy pisanej Kolegową Świętą Ręką, ale jeśli pamięć ma sięga, to z ludzi (i ludziopodobnych) żył wtedy jedynie Tyutus de`ZOO w iV-tej księdze. No i Dużyś z Karbonu oczywiście.

 2. Gretka, ty zamiast podróżować i zwiększać tym efekt cieplarniany, to ty siedź na de we swej zielonej Szwecyi i patrz, jaka piękna katastrofa. Albo idź w ślady mamę (bozia talentu nie dała?) czy tate. No chyba, że właśnie poszłaś.

 3. No co ona nie powie …
  Znalazła się dorosła, przecież ta cała akcja z nią jest ustawiona, kierują nią rodzice i różne firmy.
  Ja nie wiem jakim trzeba być cynicznym chamem aby wykorzystywać chore dziecko w polityce.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Zobacz także

Brazylia: zwolennicy Bolsonaro przemocą chcą podważyć wyniki wyborów

Od wczoraj w wielu brazylijskich miastach trwają starcia między zwolennikami byłego prezyd…