Siódmą edycję konkursu na aranżację Grobu Pańskiego w krypcie kościoła Przemienienia Pańskiego pijarów wygrał projekt artysty Jakuba Zawadzińskiego. Pokazuje dramat uchodźców, który zginęli na morzu.
Był już Katyń, była wojna w Iraku, zamachy terrorystyczne na madrycką kolejkę – w tym roku Grób Pański u pijarów pokazuje piekło uchodźców. Instalacja pokazuje manekiny dryfujące w powietrzy niczym na falach oceanu, wokół nich fruwają porozrzucane rzeczy – garnki, ubrania, śpiwory, pakunki. W środku stoi monstrancja. Projekt Zawadzińskiego ma nawiązywać do dramatu uchodźców, którzy uciekając przed wojną, zmuszeni byli do przeprawy przez morze po opłaceniu się przemytnikom.
Instalacja wywołała sporo kontrowersji. Autor projektu tłumaczy, że miał zamiaru urazić niczyich uczuć: – Pragnę tylko zwrócić uwagę na problem i wraz z wami wszystkimi czuwając przy grobie zadać sobie kilka pytań, które na pewno każdy z nas ma w swym sercu w związku ze społecznym problemem naszych czasów. (…) – Na tragedię uchodźców spojrzałem okiem chrześcijańskim. Chrystus umęczony, razem z nimi zawieszony w ciemnej morskiej otchłani, pomiędzy swymi umęczonymi grzechami i cierpieniem umiłowanych dziećmi, czeka na dzień zmartwychwstania i triumfu nad śmiercią, grzechem i cierpieniem.
– Aranżacja ma skłonić do głębokiego poznania i rozważania treści wiary chrześcijańskiej – powiedział rektor kościoła ojciec Mieczysław Rolka. – Konkurs skierowany do młodych artystów daje gwarancję, że przesłanie teologiczne będzie się łączyć z wysokimi walorami sztuki plastycznej.
Krypta w krakowskim kościele Przemienienia Pańskiego od 2010 co roku na Wielkanoc prezentuje instalacje z przesłaniem polityczno-społecznym. To ważny akcent w mieście, którego – traf chciał -metropolitą jest abp Jędraszewski.