Federacja 61 polskich organizacji pozarządowych potępiła stanowisko rządu w sprawie planu Komisji Europejskiej dotyczącego wprowadzenia kwot imigrantów przyjmowanych przez kraje Unii.

Grupa Zagranica, należąca do sieci CONCORD, czyli Europejskiej Konfederacji Organizacji Pozarządowych na rzecz Pomocy i Rozwoju, zajmuje się wspieraniem demokracji i pomocą humanitarną. Wydała pisemne stanowisko odnośnie ostatnich działań polskiego rządu i postaw, jakie prezentuje wobec ostatnich tragedii na Morzu Śródziemnym:

„Polska, jako sygnatariusz Konwencji Genewskiej z 1951 roku oraz państwo członkowskie UE powinna pomóc uchodźcom oraz, w imię solidarności między społeczeństwami w Europie, wesprzeć wysiłki krajów „pierwszego kontaktu” tj. Włoch i Grecji, do których docierają uchodźcy” – czytamy w oświadczeniu federacji.

Facebook.com/Grupa Zagranica
Facebook.com/Grupa Zagranica

„Deklarację polskiego rządu o sprzeciwie wobec propozycji Komisji Europejskiej odbieramy z niedowierzaniem i wstydem. Jeśli nazywamy Polskę „kolebką solidarności”, jeśli deklarujemy, że wolność i prawa człowieka są nam drogie, jesteśmy zobowiązani do niesienia pomocy innym, którzy nie mają możliwości powrotu do swojego kraju. W czasach, gdy protesty przeciwko zniewoleniu były powszechne, gdy uciekaliśmy z kraju w obawie o swoje życie, w poszukiwaniu bezpieczeństwa i lepszej przyszłości, liczyliśmy na pomoc innych. I ta pomoc nadchodziła. Dawano nam schronienie, pracę i nadzieję. Czas, abyśmy zaczęli spłacać ten dług i co równie ważne, byli wierni ideom, które doprowadziły do zmiany systemu i pozwalają nam godnie żyć. Apelujemy do rządu RP o zmianę stanowiska i oczekujemy podjęcia bezzwłocznych działań i opracowania planu, który w długofalowej perspektywie zapewni uchodźcom warunki do bezpiecznego, godnego życia i możliwość integracji ze społeczeństwem. Deklarujemy gotowość do współpracy przy tworzeniu efektywnego systemu niesienia pomocy i pracy z nowymi grupami uchodźców w Polsce”.

Według założeń Komisji Europejskiej, na które nie chce się zgodzić rząd Ewy Kopacz, Polska miałaby przyjąć 3621 imigrantów, którym miałaby dać schronienie i pomów osiedlić się na stałe w ramach unijnego programu relokacji i przesiedleń.

[crp]

 

Komentarze

Redakcja nie zgadza się na żadne komentarze zawierające nienawistne treści. Jeśli zauważysz takie treści, powiadom nas o tym.
 1. Unia Europejska powinna na północnych plażach Afryki postawić tablice informacyjne że KAŻDY emigrant który przepłynie Morze Śródziemne dostanie azyl w Polsce. I tylko w Polsce. I myślę że problem masowej emigracji z Afryki skończyłby się natychmiast.

 2. Informuję wszystkich, że Państwo Polskie bardzo często nie opiekuje się również swoimi obywatelami. Z tego powodu piszący te słowa jak również nieco jego krewnych i znajomych musieli wyjechać za granicę.. Po ćwierć wieku aktywności zawodowej i płacenia przez nas wysokich podatków Państwo to nie ma już dla nas ani pracy ani zasiłku, ani ulg socjalnych.

  To ja jestem uchodźcą, tyle że z Polski. Musiałem uciekać aby przeżyć.
  Jeżeli proponujecie Państwo aby na moje miejsce przyjąć innego uchodźcę, to niezależnie od koloru jego skóry i języka jest to zwykłe draństwo.

  Przecież jeżeli dostanę mieszkanie socjalne, pomoc i pracę to ja mogę wrócić! I będę tańszy bo język i obyczaje już znam! Zamiast jednego obcego można przyjąć dwóch takich ja! I nie będzie problemów z integracją, budową meczetów czy zakrywaniem twarzy naszych kobiet.

  Jako uchodźca wiem dobrze, że problem rozwiązać można jedynie usuwając przyczyny zmuszające ludzi do ucieczki. Proszę zatem swoje ostrze skierować w stronę sprawców. Obecni uchodźcy z Afryki są efektem działań Francji i Włoch no i USA – głównego eksportera „rewolucji” i „wiosen” . Oni zdestabilizowali Afrykę północną czy Syrię, niech to teraz naprawią a przynajmniej zajmą się ofiarami.

  Jeżeli wymienione organizacje chcą się czegoś wstydzić to niech się wstydzą że to inne kraje udzielają gościny uchodźcom z Polski. Jest nas tu za granicą kilka milionów.

  Proszę pamiętać że obecnie pośród moich krewnych i znajomych szykują się kolejni uchodźcy. Zamiana jednych na drugich to czysty absurd. Jak zwykle zresztą w Polsce, którą pamiętam…

 3. Zgadzam się ze znakomitą większością prezentowanych na tej stronie treści i je popieram, ale z tymi nie mogę. Niestety Grupa Zagranica, to grupa „pożytecznych idiotów” jak nazywał takich klasyk komunizmu, którym poprawność polityczna przyćmiewa zdroworozsądkowe myślenie. Nie mam nic przeciw pomocy uchodźcom i przyjmowaniem ich do naszego kraju, ale i od nich należałoby oczekiwać choć odrobiny wdzięczności, a nie nienawiści do wszystkiego co wiąże się z szeroko rozumianą kulturą zachodu. Niestety były tego przykłady, jak chociażby wyrzucenie za burtę, na pełnym morzu,chrześcijan przez uchodźców usiłujących dostać się do Włoch i wszystko to co dzieje się we Francji, Wielkiej Brytanii, czy Niemczech. Niestety promowana tam multikulturowość nie zdaje egzaminu. Nie można też porównywać naszych uchodźców z okresu stanu wojennego do tych. Nasi w większości byli wykształceni i pracowici i przynosili tylko pożytek dla kraju, który ich przyjął, czego nie można powiedzieć o uchodźcach z Bliskiego Wschodu i Afryki.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz także

Iskrzy między Kijowem a Warszwą. USA szarpną cuglami?

Od kilku dni obserwatorzy międzynarodowego życia politycznego zadają sobie pytanie, czy os…