Site icon Portal informacyjny STRAJK

„GW”: Elbanowscy wygrali konkurs w MEN 1 punktem

…nie mówiąc o szeregu wątpliwych etycznie działań, które piętnuje „Gazeta”, przedstawiając kulisy konkursu. Kuratorium nie potwierdziło na przykład negatywnych opinii o szkołach, które Elbanowscy napiętnowali w swoich raportach.

Sześciolatki ustawowo nie muszą juz iść do szkoły, fot. pixabay.com/ falco

Sposób przeprowadzenia konkursu na ciało doradcze Ministerstwa Edukacji od początku budził kontrowersje. Najpierw wygrała go Federacja Inicjatyw Oświatowych, ale po kilku dniach wynik unieważniono i rozpisano konkurs od nowa. Jak podaje „Gazeta Wyborcza”, fundacja małżeństwa Elbanowskich, która najpierw do konkurencji w ogóle nie startowała, pokonała konkurentów w „drugim rozdaniu” zaledwie o włos, bo jednym punktem. Komisji konkursowej przewodziła zaś sama minister edukacji Anna Zalewska, której sympatie są znane.

Czym był języczek u wagi? Czym zapunktowali Elbanowscy? „Gazeta” przedstawia kulisy konkursu: dodatkowe „plusy” zapewniły Elbanowskim ich trzy „raporty” przedstawiane ministerstwu na przestrzeni lat. Nazwano to „monitoringiem społecznym”. W latach 2011-2014 Elbanowscy płodzili opracowania, w których zbierali dowody na szkodliwość obniżenia wieku szkolnego, m.in. wystawiali oceny polskim podstawówkom w kontekście przygotowania do przyjęcia sześciolatków. Okazuje się jednak, że niekoniecznie Elbanowscy zjeździli Polskę wzdłuż i wszerz, aby dowody nieprzygotowania zebrać. Część opinii wydawano na podstawie ankiet internetowych wypełnianych przez rodziców. Dyrekcje szkół zgłaszały protesty. W wielu przypadkach kontrole kuratorium negatywnych opinii od fundacji nie potwierdziły. Na przykład na Śląsku „minusa” od Elbanowskich dostały 24 szkoły na 1240. Wszystkie skontrolowano. Były świetnie przygotowane na przyjęcie 6-letnich uczniów.

W sumie Elbanowscy złożyli 3 obywatelskie projekty cofnięcia reformy PO-PSL dotyczącej obniżenia wieku szkolnego. We wniosku do MEN, któremu teraz będą doradzać, fundacja chwali się, że „zapewni warunki do prowadzenia debaty opartej na dowodach”.

Exit mobile version