26-letni Szymon Rozwadowski, aktywista, zatrudnił się na fermie norek w Masanowie w Wielkopolsce. To co widział, nagrał i pokazał “Wyborczej”. A widział prawdziwe piekło zwierząt.

To, co zostaje z zabitej norki po oskórowaniu - na to amatorzy futer naturalnych zamykają oczy. Fot. wikimedia commons
To, co zostaje z zabitej norki po oskórowaniu – na to amatorzy futer naturalnych zamykają oczy. Fot. wikimedia commons

26-latek zatrudnił się na fermie za pośrednictwem Urzędu Pracy.
– Chciałem zebrać dowody, żeby ludzie wiedzieli, skąd pochodzą ich buty, futra, rękawiczki, torebki, paski, kaptury, sztuczne rzęsy, a nawet skórzane wyposażenie samochodów – powiedział dziennikarzom “GW”. Przyszedł do pracy z kamerą w guziku spodni. Nagrywał wstrząsające przypadki znęcania się nad zwierzętami.

Nikt go do niczego nie przeszkolił. Przez kilka tygodni nie widział na miejscu ani weterynarza, ani żadnej inspekcji. Na fermie żyło 80 tys. zwierząt. Niektóre zdążyły jeszcze przez kilka miesięcy przeżyć koszmar, zanim trafiły do gazu. Rozwadowski mówi, że norki zamknięte w klatkach wydają z siebie przeszywające krzyki. Niektórzy z pracowników nie są w stanie tego znieść – więc głowami tych najgłośniejszych tłuką o ścianę aż zamilkną.

26-latek widział przycinanie głów zwierząt drzwiami i bicie po głowie aż zaczęła lać się krew. Widział skórowanie na żywca, bo nie wszystkie zwierzęta po zagazowaniu umierały od razu. Widział kanibalizm norek przetrzymywanych w ciasnych klatkach.

Nagranie pokazał właścicielowi fermy, Holendrowi Pierre’owi Leeijenowi. Ten tłumaczył mediom, że nie ma pojęcia o przypadkach znęcania, a ferma znajduje się pod stałą kontrolą weterynarza. Nie mogąc jednak zaprzeczyć temu, co widział na nagraniu – stwierdził, że poda Rozwadowskiego do prokuratury – bo “nie reagował na przemoc”.

Przemysł futrzarski w Polsce znajduje się poza jakąkolwiek kontrolą władzy. Na polskich fermach żyje 10 mln norek przerabianych potem na futra. Więcej umiera tylko w Danii i Chinach, gdzie również przepisy są w tym względzie liberalne. Hodowcy z całej Europy, jak wyżej wspomniany, zakładają fermy w Polsce. Basta, Viva!, Otwarte Klatki od lat publikują drastyczne materiały, mające dać rządzącym do myślenia, nic nie wskazuje jednak na to, by przepisy miały się zmienić, a samowola hodowców skończyć.

Komentarze

Redakcja nie zgadza się na żadne komentarze zawierające nienawistne treści. Jeśli zauważysz takie treści, powiadom nas o tym.
  1. o rany, przecież ludzie nie są trzymani w klatkach i nie robi się im tego, co jest zaprezentowane tutaj. uważam że zwierzęta są moralnie nad ludźmi, i zawsze bardziej mnie boli ich los, bo non stop przeżywają masakry dużo gorsze niż ludzie.

  2. Może moralizatorzy z GW zajmą się losem bezdomnych, głodnych dzieci, brakiem komunikacji masowej na prowincji…
    Chyba, że bezpieczniej krzyczeć o upodlaniu zwierząt niż… LUDZI.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz także

Europa z nowymi Niemcami jako głównym graczem nie będzie już taka sama

Tego się spodziewano. Nowy kanclerz Niemiec Olaf Scholz będzie realizował umowę koalicyjną…