Socjaldemokratyczna SPD zwyciężyła w wyborach do landtagu w Hamburgu. Świetny wynik zanotowali również Zieloni, po raz kolejny ukazując się jako siła polityczną notująca dynamiczny wzrost poparcia. Wprowadzenia swoich deputowanych do zgromadzenia nie może być pewna ksenofobiczna Alternatywa dla Niemiec (AfD).

Ostatnie dni kampanii przez wyborami dla parlamentu landu Hamburg przebiegały pod znakiem społecznego oburzenia zamachem terrorystycznym w heskim Hanau, gdzie 19 lutego inspirujący się prawicową ideologią mężczyzna zastrzelił dziewięć osób w barze z fajkami wodnymi. Ofiarami były głównie osoby pochodzenia imigranckiego.

Bestialski mord sprawił, że ostrze krytyki skierowało się na główny ośrodek krzewienia nienawistnych idei – partię Alternatywa dla Niemiec. W efekcie ugrupowanie osiągnęło słaby wynik w porównaniu z rezultatami w innych regionach. – po przeliczeniu 1,743 z 1,884 mln głosów, ekstremiści mają 5,4 proc. poparcia, co oznacza, że nie mogą być pewni przedłużenia swojej obecności w najbliższej kadencji w hamburskim zgromadzeniu.

Wybory wygrała SPD, jednak wynik tego ugrupowania, tradycyjnie silnego w ośrodku zdominowanym przez elektorat lewicowy i liberalny, to tylko 38,6 proc. głosów, co oznacza, że partia straciła 8 pkt proc. w porównaniu z poprzednią elekcją. Elektorat socjaldemokratów przechwycili przede wszystkim Zieloni, którzy zajęli drugie miejsce z rezultatem 24,8 proc. Dla porównania – w poprzednich wyborach zdobyli 12,3 proc.

Centroprawicowa CDU kanclerz Angeli Merkel również straciła na rzecz Zielonych, osiągając jedyni  11,2 proc., co oznacza najgorszy wynik wyborczy partii od 70 lat w landzie Hamburg. Swój stan posiadania utrzyma Die Linke, na którą oddało głos 9 proc. uczestników elekcji. Swoich deputowanych do landtagu wprowadzi również neoliberalna FDP, na którą zagłosowało 5 proc. wyborców.

Działacze SPD byli świadomi, że nie są w stanie powtórzyć wyniku z 2015 roku, więc wyniki swojej partii na imprezie wyborczej w Hamburgu przyjęli z zadowoleniem.  ale wydawali się jeszcze bardziej radośni z powodu słabego wyniku AFD „Naziści precz! Naziści precz!” – krzyczeli podczas gali. transmitowanej na żywo w ARD.

Frekwencja wzrosła w porównaniu z ostatnimi wyborami, co było spowodowane prawdopodobnie tragedią w Hanau. Do urn udało się 62 proc. Hamburczyków.  Podczas głosowania w 2015 r. wyniosła 56,5 proc.

patronite

Komentarze

Redakcja nie zgadza się na żadne komentarze zawierające nienawistne treści. Jeśli zauważysz takie treści, powiadom nas o tym.
  1. Pisz otwartym tekstem — Je.bać antifę, je.bać lewaków, je.bać prawaków, je.bać feminonaziolstwo, je.bać pe.dałów itd….
   Je,bać wszystkich kto nie z nami!!!! Tako rzeczecie wy miłujący lewacki (nie mylić z lewicą) pokój……

 1. „W czterech niemieckich krajach związkowych: Berlinie, Brandenburgii, Turyngii i Nadrenii Północnej-Westfalii policjanci prowadzą działania skierowane przeciwko islamistom. Działania funkcjonariuszy mają związek ze śledztwem w sprawie przygotowywania „ciężkiego aktu przemocy zagrażającego państwu”……..
  „Za szczególnie niebezpieczne Federalny Urząd Kryminalny uważa zjawisko polegające na celowym ubieganiu się przez islamskie firmy o kontrakty ochroniarskie we wrażliwych z punktu widzenia bezpieczeństwa wewnętrznego instytucjach, na przykład w jednym z niemieckich krajów związkowych islamiści byli zatrudnieni przy pilnowaniu posterunku jednostki antyterrorystycznej policji SEK”…….
  Żródło DW.

  Jako Polak cieszę się jak diabli ze zwycięstwa tych przygłupów w Hamburgu gdyż owe zwycięstwo tylko przyspieszy nieunikniony upadek Germanii.

  1. Sprawdz kto odpowiada za większość ataków o podłozu terrorystycznym w Niemczech.Skrajna prawica a nie islamiści Jedni i drudzy powinni być pod ciągłym obstrzałem władzy.

  2. Ad. Paweł
   Ani mi skrajna prawica brat ani swat ale gdybyś mógł podać przykłady owej „większości” zamachów terrorystycznych dokonywanych przez ową prawicę to byłbym wdzięczny.
   A gdybym był złośliwy to wspomniał bym działania skrajnych, terrorystycznych ugrupowań lewicowych w drugiej połowie XX w. z Frakcją Czerwonej Armii na czele, z grzeczności nie podam ilości trupów które mieli na sumieniu.
   Pozdrawiam i życzę spotkania z „miłującymi pokój” islamistami, może być w którejś z dzielnic Berlina czy Hamburga tylko uważaj — coraz częściej w takich dzielnicach jesteś skazany na siebie gdyż „zniewieściała” policja tam nie zagląda, boją się o oskarżenia o rasizm czy islamofobię gdyby co………..

 2. To nie Alternatywa dla Niemiec i jej „propaganda” odpowiada za wzrost nastrojow antyimigranckich ale zachowania samej imigranckiej społeczności. Wie o tym kazdy kto chociaz jakis nawet krotki czas pracował i mieszkał np w Niemczech czy Angli.

  1. Pietrek nie rusza różowego du.pska z Wawki to i wypisuje głupoty, gdyby ruszył do stref „szariatu” w co poniektórych zachodnio-europejskich miastach to szybciutko wrócił by na łono normalnie i zdrowo myślących — choć kto wie czy by wrócił? Swego czasu podobny Pietrkowi polityk norweski o nazwisku Karsten Nordal Hauken został zgwałcony przez uchodżcę z Somalii, wspaniałomyślnie wybaczył oprawcy i gardłował za jego uwolnieniem gdyż czuł, że ów biedny murzynek został wychowany w kulturze gwałtu….. Norweski przygłup jest hetero gdy ktoś pytał…………….

 3. Hm, to całkiem dobry sposób, żeby odwracać uwagę od problemu neoliberalizmu i neoliberałów…. Kierujący się emocjami zwykli ludzie sami wybiorą neoliberalizm, byleby tylko „nie wpaść w macki faszyzmu”. Dobrze pomyślane. Szkoda że takiej przebiegłości brakuje lewicy.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz także

Rząd Mateusza Morawieckiego – gra w politykę

Prawo i Sprawiedliwość pokazało, jak rozumie i jak potrafi wykorzystywać reguły gry polity…