Wierni przemówili. „Jesteście zbrodniarzami” – mówili do duchownych uczestnicy protestu przeciwko kryciu pedofilów w kościele. We wszystkich większych miastach Polski odbyły się protesty zorganizowane przez fundację „Nie lękajcie się”.

Uczestnicy protestów wieszali na bramach kurii i kościołów pluszaki oraz karki z napisem „Hańba biskupia”. Pojawiły się również kartki z hasłami: „Hańba biskupia”, „Wierzymy ofiarom” i „Wasza bardzo wielka wina”.

W Warszawie, Toruniu, Lublinie, Wrocławiu, Gorzowie Wielkopolskim – wszędzie tam wierni wyrazili swoje potępienie dla postawy polskich hierarchów. Niestety w tym ostatnim mieście akcja nie udała się protestującym – około 10 osób, które chciały powiesić na ogrodzeniu dziecięce buciki i maskotki, zostały zablokowane przez około 70 obrońców kurii.

– Chociaż mieliśmy legalne zgłoszone zgromadzenie, to niestety nie dopuszczono nas do płotu, aby powiesić kartkę z nazwiskami księży, którzy dopuścili do tego, że pedofilia w kościele została ukryta. Te osoby zablokowały naszą manifestację w sposób nielegalny i nie zostaną za to ukarane. Jednak najbardziej w tym wszystkim oburza mnie to, że ci ludzie bronią księży, którzy krzywdę robią dzieciom – powiedziała Monika Twarogal, organizatorka akcji.

W Gdańsku pod katedrą oliwską również byli zbuntowani wierni. Zostawili pluszaki i transparenty.

– Zostawiamy je wspólnikom kościelnych gwałcicieli. W Gdańsku dostanie je Sławoj Leszek Głódź – jeden z biskupów na liście hańby – mówiły przedstawicielki Trójmiejskich Dziewuch Dziewuchom.

We Wrocławiu kilkanaście osób przyszło pod siedzibę kurii na Ostrowie Tumskim. Protest współorganizował Ogólnopolski Strajk Kobiet.

– Żądamy, żeby sprawiedliwie rozliczono sprawców – apelowała Katarzyna Lubiniecka-Różyło. – Kościół jest traktowany na specjalnych zasadach i pedofilia w nim jest efektem specjalnego parasola ochronnego trzymanego nad nim przez nas wszystkich. Dość tej hipokryzji. Zdejmijmy go.

paypal

Komentarze

Redakcja nie zgadza się na żadne komentarze zawierające nienawistne treści. Jeśli zauważysz takie treści, powiadom nas o tym.
  1. A biskupy mają to do du…y! Rządowe katotalibańce w czasie „wolności” dali im tyle naszego majątku, że im to zwisa i powiewa wielkanocnym kalafiorem.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz także

Mszczonów: Ikonowicz i Kołodziejczak przeciw śmieciowym interesom

29 listopada na pikiecie organizowanej przez Agrounię na rondzie w Mszczonowie obok Michał…