Ulice Warszawy zhańbił dziś przemarsz garstki nacjonalistów. By im to umożliwić, policja siłą usunęła kontrmanifestantów.


Po g.15 spod Muzeum Wojska Polskiego wyruszył “Marsz Zwycięstwa”, nazwą nawiązujący oczywiście do rocznicy Bitwy Warszawskiej. Był to pochód wiodących organizacji nacjonalistycznych: Obozu Narodowo-Radykalnego i Młodzieży Wszechpolskiej, relacjonowany na żywo przez skrajnie prawicowe media internetowe znane z mowy nienawiści, m.in. Medium Narodowe i wRealu. Demonstracja nacjonalistów była nieliczna, uczestniczyło w niej góra 50 osób.

Faszyści, kierujący się na Pl. Zamkowy, skręcili w wypełniony przechodniami Nowy Świat, gdzie zgodnie z zapowiedzią czekała na nich kontrmanifestacja zwołana przez Obywateli RP wspomaganych przez osoby z organizacji lewicowych. Antyfaszyści w liczbie około stu osób podjęli próbę zablokowania marszu narodowców, który został wcześniej zalegalizowany wyłącznie przez nieporozumienie. W ogóle nie powinien się odbyć, gdyż organizowały go grupy wielokrotnie nawołujące publicznie do nienawiści na tle rasowym i narodowościowym oraz zapowiadające – także podczas dzisiejszej demonstracji – mordowanie swoich przeciwników politycznych. Kilkadziesiąt osób w akcie obywatelskiego nieposłuszeństwa położyło się na jezdni. Skandowano m.in.: “Faszyzm nie przejdzie”, “Warszawa wolna od faszyzmu”.

Do akcji wkroczyła jednak policja, która bardzo licznie obstawiła okolicę skrzyżowania ulic Nowy Świat i Foksal. Funkcjonariusze, po wydaniu kilkukrotnego ostrzeżenia, zaczęli siłą usuwać uczestników blokady z jezdni, przenosząc ich do bramy jednej z kamienic, gdzie nastąpiło ich zatrzymanie. Część zgromadzonych próbowała nie dopuścić do usunięcia protestujących z jezdni i zatrzymywania ich przez policję, przegrali jednak próbę sił.


Nacjonaliści ruszyli w końcu dalej w kierunku Starego Miasta w asyście policji, jednak zmienioną trasą, skręcili bowiem w Foksal, by potem Ordynacką wrócić na Nowy Świat. Antyfaszyści podążyli za narodowcami i kilkukrotnie podejmowali próby kolejnych blokad w znacznie mniejszych grupach, przy czym praktycznie od razu byli usuwali przez policję.

Nacjonaliści dotarli w końcu na zapełniony spacerowiczami Pl. Zamkowy, gdzie w otoczeniu gapiów rozpoczęli swój nienawistny wiec, na wszystkie sposoby wycierając sobie usta patriotyzmem. Antyfaszyści, którzy szli ich śladem ustawili się pod Kolumną Zygmunta, zagłuszając skrajnie prawicową propagandę. Prawicowcy rozeszli się w końcu, nie dążąc do konfrontacji.

Tymczasem na tyłach Nowego Światu grupa około 20-30 osób, usuniętych przez policję z jezdni, w tym kobieta na wózku inwalidzkim, została otoczona przez funkcjonariuszy kordonem, czekając na wylegitymowanie. Doszło do szarpaniny, kordon został na moment przerwany i część osób zdołała się z niego wydostać. Jeden z mężczyzn, skuty kajdankami, został odprowadzony do wozu policyjnego. Po wylegitymowaniu większość zatrzymanych osób została zwolniona, otrzymując jednocześnie informację, że otrzymają pocztą decyzję o karze sądowej za łamanie prawa. Osoby, które opuściły kordon poinformowały, że policja zatrzymała kilka osób, prawdopodobnie trzy, w tym jedną z Warszawskiego Strajku Kobiet.


Zdjęcia: Paweł Jaworski/strajk.eu

Komentarze

Redakcja nie zgadza się na żadne komentarze zawierające nienawistne treści. Jeśli zauważysz takie treści, powiadom nas o tym.
 1. Nacjonalizm jest profanacją patriotyzmu. I wszystkie organizacje o takim zabarwieniu powinny być zdelegalizowane. Należy też zwrócić uwagę że te ugrupowania stanowią zaplecze PiS’owskiej falangi.

 2. To nie jest policja! Brak identyfikatorów ! To są przebierańcy ochotnicy z formacji WOT-u!

 3. a może by tak zacząć od tych co wydali pozwolenie na ten marsz!!!! Policja dostała polecenie dopilnować żeby nie było z tego dymu – a blokada cóż – ciekawa jestem jakby blokujący dostali wp….ol od tych faszystów – co wówczas by mówiono….hmmmm…..ludzie pomyślcie trochę……albo postawcie się w sytuacji odwrotnej – wy organizujecie marsz jakiś tam i macie blokadę z narodowców – i co ?chcielibyście konfrontacji z nimi czy żeby ich policja usunęła??? naprawdę pomyślcie……ktoś im legalizuje marsze, ktoś ich finansuje i wspiera – i od tych trzeba zacząć!!!!

 4. Za cytatem:
  „Antyfaszyści w liczbie około stu osób podjęli próbę zablokowania marszu narodowców, który został wcześniej zalegalizowany wyłącznie przez nieporozumienie”
  …czy aby na pewno było to nieporozumienie?
  A może jednak było to porozumienie!?

 5. Za cytatem:
  „Antyfaszyści w liczbie około stu osób podjęli próbę zablokowania marszu narodowców, który został wcześniej zalegalizowany wyłącznie przez nieporozumienie”
  …czy aby na pewno było to nieporozumienie?
  A może jednak było to porozumienie!?

 6. Warszawa teraz to to samo co Norymberga, Madryt lub Rzym ale 100 lat wcześniej – widać jaka przepaść kulturowa, mentalna nas dzieli. Najgorsze jest to, że Polska się cofa pod każdym względem może Nobla dla PiS za cofnięcie czasu o cały wiek? Brak słów! Czy panowie kulsoni z ch..em na rozumy się pozamieniali, w cywilizowanym świecie prowadzilibyście ich do aresztu ale dlaczego ci naziści nie są skuci?
  Wstyd i hańba takie rzeczy w XXI w. w Polsce która jako pierwsza stawiła opór tej najbardziej skompromitowanej ideologii. Wasi dziadkowie ginęli przeciwstawiając się nazizmowi a wy teraz go tak propagujecie. Hołota!
  Nie wiadomo kto gorszy naziści czy Policja co ich chroni zamiast zamykać. Wstyd

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz także

Chile: wieloletnie wyroki dla siepaczy reżimu Pinocheta

Chilijski Sąd Najwyższy skazał na kary wieloletniego więzienia 19 byłych agentów Narodowej…