W przeddzień Światowego Dnia Walki z AIDS papież Franciszek zaapelował o umożliwienie ubogim dostępu do terapii, a także o „odpowiedzialne zachowanie”, by zapobiec dalszemu rozprzestrzenianiu się choroby. O konieczności prewencji czyli zdjęciu przez Kościół ekskomuniki z prezerwatyw nie wspomniał.

facebook.com/Papież Franciszek
facebook.com/Papież Franciszek

– Jutro, 1 grudnia, przypada Światowy Dzień Walki z AIDS, ustanowiony przez ONZ. Miliony ludzi żyją z tą chorobą, a tylko połowa z nich ma dostęp do terapii ratujących życie. Zachęcam do modlitwy za nich i za ich bliskich oraz do promowania solidarności, aby również najbiedniejsi mogli skorzystać z diagnozy i odpowiedniej terapii. Apeluję też do wszystkich o odpowiedzialne zachowanie, aby zapobiec dalszemu rozprzestrzenianiu się tej choroby – oświadczył Franciszek ośmiu tysiącom wiernych zebranych w Auli Pawła VI.

Od lat eksperci oczekują od Watykanu, nie modlitwy, ale zgody na używanie prezerwatyw, które są najlepszym środkiem zapobiegającym zakażeniom. Kościół katolicki od lat powtarza stanowisko o niedopuszczalności tej formy prewencji. Od czasów Jana Pawła II z powodu AIDS parafiom katolickim w ogarniętej epidemią AIDS Afryce ubyły miliony wiernych, którzy zmarli na tę chorobę. Watykanu to jednak do prezerwatyw nie przekonało.

Redakcja nie zgadza się na żadne komentarze zawierające nienawistne treści. Jeśli zauważysz takie treści, powiadom nas o tym.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Zobacz także

Rosja odpowiada Polsce

Niektórzy obserwatorzy relacji polsko-rosyjskich od dawna zadawali sobie pytanie, czy i ja…