Hiszpanie przeżyli wczoraj czarny dzień: prawie 500 zmarłych. Władze w Madrycie musiały przysposobić lodowisko do roli kostnicy. Rząd ma zamiar przedłużyć (prawie) totalną kwarantannę do 11 kwietnia. Po Włoszech, to kraj najbardziej uderzony przez Covid-19. Tragedia w domach emerytów.

Madryt. Hala targowa zamieniona w szpital. twitter

Margarita Robles, hiszpańska minister obrony, odwiedziła kilka domów emerytów w Madrycie. „Widzieliśmy tam starsze osoby zupełnie opuszczone, nawet zwłoki w łóżkach” – mówiła i zapowiedziała interwencję armii w domach seniorów. Część obsługi uciekła stamtąd, co doprowadziło do tragicznych sytuacji. Wielu emerytów ciągle tam umiera.

Rząd zajął lodowisko w madryckim centrum handlowym, bo 60 proc. chorych jest w Madrycie i wokół, szpitale i kostnice zatkały się. Jednocześnie Hiszpanie zaczęli dystrybucję setek tysięcy testów; personel szpitalny i obsługa w domach emerytów mają pierwszeństwo. W szpitalach ponad dwa tysiące osób znajduje się na intensywnej terapii.

Madryt, szpital polowy na parkingu. 2020, flickr

Zamówiono miliony masek, zatrudniono 50 tys. dodatkowego personelu w szpitalach, a wojsko dezynfekuje ulice. Policja wlepiła też ponad 50 tys. mandatów za lekceważenie restrykcji kwarantanny, a w aresztach siedzi z tego powodu prawie pół tysiąca ludzi. Rząd chce teraz przede wszystkim zwiększyć dostępność testowania, bo nie wiadomo jeszcze, czy epidemia osiągnęła swój szczyt.

Redakcja nie zgadza się na żadne komentarze zawierające nienawistne treści. Jeśli zauważysz takie treści, powiadom nas o tym.

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Zobacz także

Szwajcaria zakazała burek i nikabów. To łamanie praw człowieka, mówi Amnesty Internatinal

Poznaliśmy wyniki szwajcarskiego referendum w sprawie zakazu zakrywania twarzy. Ponad 50 p…