Parlament Hiszpanii przegłosował wczoraj prawo do eutanazji. Wszystkie partie lewicowe poparły wniosek, a prawicowy Vox zorganizował pikietę w proteście przeciwko proponowanym zmianom. Projekt poparło 198 posłów, 138 było przeciw. Teraz czeka na poprawki w hiszpańskim Senacie i, jeśli nie będzie poprawek, ustawa zacznie obowiązywać od wiosny 2021.

Eutanazja i wspomagane samobójstwo, czyli samodzielne podanie sobie leków w asyście pracownika medycznego będzie dostępne dla osób cierpiących na „poważne i nieuleczalne” choroby lub „wyniszczające choroby”, powodujących „nieznośne cierpienie”.

Od lat 90. eutanazja jest przedmiotem debat w Hiszpanii. Przez ten czas było wiele przypadków, kiedy osoby ciężko chore decydowały się na poddanie tym procedurom nielegalnie, lub wspomagały swoich bliskich w procesie eutanazji, mimo że za pomoc w dokonaniu eutanazji groziła kara więzienia.

Minister zdrowia Salvador Illa powiedział, że planowane zmiany w hiszpańskim prawie to ważny aspekt humanitaryzmu, praw człowieka i ochrony przed śmiercią w niewyobrażalnym cierpieniu oraz krok w stronę bardziej humanitarnego społeczeństwa. Według mnistra Hiszpania jest już na tyle dojrzałą demokracją, by podjąć ten temat na nowo.

Zabieg eutanazji będzie dostępny w dwóch formach. Czynnej, czyli wykonywanej przez lekarza, oraz biernej, polegającej na samodzielnym poddaniu się eutanazji przez pacjenta wykonane w asyście pracownika służby zdrowia, który dostarczy leki i będzie towarzyszył w procesie.

Pacjent musi wyrazić świadomą zgodę, przejść ewaluacje zatwierdzoną przez dwóch lekarzy. Wniosek musi również przejść przez medyczną komisję, która może go przyjąć lub odrzucić. Ważną rzeczą jest również klauzula sumienia, z której będą mogli skorzystać lekarze oraz personel medyczny, dająca prawo do odmowy wykonania lub towarzyszenia pacjentowi w procesie eutanazji.

Eutanazja będzie dostępna tylko dla obywateli Hiszpanii albo osób z zalegalizowanym pobytem.

Redakcja nie zgadza się na żadne komentarze zawierające nienawistne treści. Jeśli zauważysz takie treści, powiadom nas o tym.

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Zobacz także

Nigeria: panika po kolejnym porwaniu uczennic

W Nigerii mnożą się masowe porwania uczniów, wywołując gniew ludności ze środkowej i półno…