Site icon Portal informacyjny STRAJK

Hiszpańska policja na pasku Erdogana. Jego krytyk aresztowany podczas wakacji

Hiszpańska policja zatrzymała pisarza, za którym międzynarodowy nakaz aresztowania wystosowała Turcja. Doğan Akhanlı jest obywatelem niemieckim, od dawna krytykuje rozwijającą się w ojczyźnie dyktaturę, upomina się o prawa człowieka i prawdę historyczną.

fot. Wikimedia Commons

Adwokat Doğana Akhanlego poinformował, że literata zatrzymano podczas urlopu w hiszpańskiej Granadzie na wyraźną prośbę władz tureckich. Agencja prasowa Europa Press podała, iż pisarz jest oskarżany o przynależność do zbrojnej organizacji terrorystycznej. To ulubiony zarzut prezydenta Turcji pod adresem krytyków i przeciwników politycznych, a takim Akhanlı jest bez wątpliwości – już w latach 80. był w Turcji więziony w więzieniu wojskowym i torturowany z powodu lewicowych poglądów. W 1991 r. zbiegł do Niemiec i uzyskał azyl polityczny. Od 2001 r. jest obywatelem tego kraju, zaś trzy lata wcześniej został pozbawiony tureckiego paszportu. W Niemczech jest zaangażowany w badania nad ludobójstwem Ormian, którego dokonała Turcja osmańska, a także w promowanie dialogu międzykulturowego, tolerancji, przebaczenia. Ludobójstwa XX wieku i przyczyny masowej przemocy są centralnym tematem jego dzieł.

W 2010 r., przy próbie wjazdu do ojczyzny w celu odwiedzenia umierającego ojca został aresztowany, oskarżony o udział w napadzie na kantor w 1989 r. i postawiony przed sądem, który go uniewinnił. Dwaj świadkowie, którzy mieli zeznawać przeciwko niemu, oznajmili, że do obciążenia pisarza zmusiła ich policja. W 2013 r. sąd wyższej instancji zmienił werdykt uniewinniający, a za Akhanlım Turcja wystosowała międzynarodowy nakaz aresztowania.

Niemcy już oprotestowały postępowanie hiszpańskiej policji względem swojego obywatela. Kierujący niemiecką dyplomacją Sigmar Gabriel osobiście poprosił swojego odpowiednika w Madrycie o zapewnienie pisarzowi opieki konsula swojego kraju i przede wszystkim niewydawanie zatrzymanego Turcji. Na niemieckiej lewicy oburzenie z powodu zdarzenia w Granadzie jest ogromne. Kierujący partią Zielonych Cem Ozdemir stwierdził, że UE musi zrewidować porozumienia o współpracy policyjnej z Turcją, gdyż niedopuszczalnym jest, by tą drogą Recep Tayyip Erdogan skutecznie ścigał swoich krytyków. Martin Schulz, lider socjaldemokratów, zaapelował, by zdecydowanie przeciwstawić się represjonowaniu dziennikarzy i obrońców praw człowieka.

Exit mobile version