Szymon Hołownia, lider ruchu Polska 2050 zabrał głos w sprawie praw reprodukcyjnych kobiet. Katolicki liberalny polityk postuluje referendum w sprawie aborcji, chociaż w zeszłym roku chciał te tematy zmieść pod dywan na 5 lat.

Dziś na Antenie Radiowej Trójki polityk mówił, że nie ma dobrych rozwiązań w sprawie aborcji, a najlepszą opcją będzie jednak referendum, bo nie da się pogodzić skrajnych stanowisk w tej kwestii.

„Jeżeli mamy dwie strony, z których jedna mówi: nie robimy referendum, bo aborcja to prawo kobiet, a druga mówi: nie wolno głosować, bo to jest kwestia prawa do życia – to jeżeli ja wezmę swoje poglądy i umieszczę w korpusie nienaruszalnych praw człowieka i z jednej, i z drugiej strony, to jak my mamy prawo w Polsce ułożyć? To unieważnia demokrację. Trzeba w pewnym momencie to rozstrzygnąć”- mówił w radiu polityk.

Hołownia twierdzi, że referendum będzie jedynym demokratycznym rozwiązaniem, które jego zdaniem doprowadzi do powrotu kompromisu z 1993r, gdzie aborcja była dozwolona w przypadku ciężkich i nieuleczalnych wad płodu, zagrożenia życia matki lub ciąży powstałej w wyniku czynu zabronionego.

Październikowy wyrok Trybunału Konstytucyjnego uniemożliwił aborcję w tym pierwszym przypadku, zmuszając kobiety do korzystania z podziemia aborcyjnego.

Lider ruchu Polska 2050 jeszcze w zeszłym roku twierdził, że na sprawy „obyczajowe” takie jak prawo do aborcji czy związki partnerskie należałoby nałożyć 5 letnie memorandum, i na ten czas zawiesić wszystkie rozmowy o prawach człowieka.

Dziś jednak zmienił zdanie, i proponuje referendum, ale dopiero po wyborach w 2023 roku. Zanim do tego dojdzie miałaby powstać specjalna komisja, która ułoży pytania, by wszyscy Polacy mogli się wypowiedzieć na ten temat.

 

 

Redakcja nie zgadza się na żadne komentarze zawierające nienawistne treści. Jeśli zauważysz takie treści, powiadom nas o tym.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz także

Rząd Mateusza Morawieckiego – gra w politykę

Prawo i Sprawiedliwość pokazało, jak rozumie i jak potrafi wykorzystywać reguły gry polity…