20 lipca w Petersburgu znaleziono ciało 41-letniej kobiety. Dziś dowiedzieliśmy się, że to Jelena Grigoriewa, jedna z najbardziej znanych rosyjskich działaczek na rzecz praw człowieka.

Zwłoki aktywistki zostały znalezione w pobliżu jej domu. Według policji zgon nastąpił w nocy z piątku na sobotę. Na ciele były widoczne rany kłute i cięte twarzy, co wskazuje na szczególnie okrutne działanie sprawcy.

Grigoriewa była zaangażowana w działalność na rzecz praw człowieka. Upominała się o los więźniów osadzonych za aktywizm polityczny – zarówno w Rosji, jak i na Ukrainie. Największe zasługi miała jednak na polu walki o prawa osób LGBT, które, podobnie jak w Polsce, w Federacji Rosyjskiej są narażone na ataki ze strony homofobicznych bandytów, często związanych ze środowiskami kibicowskimi i skrajną prawicą. Zamordowana występowała w mediach, współtworzyła raporty o sytuacji mniejszości seksualnych w Rosji, a także współorganizowała wiele demonstracji, w tym również tę z 2015 roku w Moskwie, zaatakowaną przez bojówki prawicowych radykałów.

Działaczka od lat otrzymywała groźby, w tym również pozbawienia życia. Ostatnią sprawą, którą się zajmowała była głośna spraw sióstr Chaczaturian, oskarżonych o zamordowanie ojca, który znęcał się nad nimi i katował je przez lata.

Sprawcy zbrodni jak dotąd nie udało się zatrzymać, nie jest też jeszcze znana jego tożsamość. Informacja o ujęciu mężczyzny z Baszkirii, który rzekomo miał popełnić morderstwo, nie została potwierdzona przez rosyjskie służby.

paypal

 

Komentarze

Redakcja nie zgadza się na żadne komentarze zawierające nienawistne treści. Jeśli zauważysz takie treści, powiadom nas o tym.
  1. Michnik wi wszystko a już w dziedzinie rusofobi jest nie do pobicia.
   Pozdrawiam.

 1. Piotruś-Pan znowu dosiadł ulubionego konika. Nie posiadając ŻADNYCH DANYCH a jedyne prasowy komunikat policji wysmażył już nagłówek zaczynający się od słów ,,homofobiczna zbrodnia”. Ciekaw jestem – skąd wiedział? Był tam i widział? A może wyłącznie (jak u panów z GP i GW) wszystko zależy od OSOBISTYCH POGLĄDÓW, A FAKTY… a kto by się tam martwił.
  proponowałbym lodu na łeb przyłożyć i na dokładne dane policji i prokuratury poczekać. Dorabianie ideologii do zwyczajnej bandytki – to gruba przesada.

  1. Zabito by murzyna — pardon, chciałem napisać „afroruska” — Piter N. darł by się „Rasistowska zbrodnia w Moskwie!!”, zabito by wyznawcę Mahometa krzyczał by „Islamofobiczna zbrodnia!!”, zabito by żyda pisał by wielkimi literami „Antysemiccy bandyci!!”, zabito by białego heteryka siedział by cicho…….
   Pozdrawiam kolegę który jako nieliczny na tym portalu widzi głupotę piszących a w szczególności monotematyzm Pitera — geje, imigranty, geje, imigranty, geje itd……………………
   Stawiam dolary przeciw orzechom, że tzw. lewica jest na garnuszku kaczora — nikt tak jak pisanina na tzw. lewicowych portalach nie podnosi PISowi słupków poparcia.

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Zobacz także

W oparach jankeskiego absurdu: ponowne uderzenie w Kubę

Mike Pompeo ogłosił, że ustępująca administracja prezydenta Donalda Trumpa zdecydowała o p…