Brak środków na dalszą działalność może już za kilka dni doprowadzić do zamknięcia jedynego w Polsce schroniska dla osób nieheteroseksualnych i transpłciowych. Prowadzące hostel Stowarzyszenie Lambda apeluje o pomoc w uzbieraniu 150 tys. zł.

Hostel LGBT potrzebuje wsparcia finansowego/ wikipedia commons
Hostel LGBT potrzebuje wsparcia finansowego/ wikipedia commons

Sytuacja finansowa hostelu jest dramatyczna. Jeśli organizatorom zbiórki nie uda się zebrać w najbliższych dniach kwoty, która umożliwi funkcjonowanie ośrodka przez kolejnych sześć miesięcy, wówczas Lambda podejmie decyzje o jego natychmiastowym zamknięciu. Byłaby to wielka strata dla osób LGBT , które oprócz noclegu mogą obecnie skorzystać w hostelu z pomocy psychologa, pracownika socjalnego i trenera umiejętności społecznych. Celem działalności tego miejsca jest wzmocnienie psychiczne i jak najszybsza adaptacja do samodzielnego funkcjonowania w społeczeństwie.

Najczęściej trafiają do nas osoby z małych miejscowości, ze środowisk, które nie akceptowały homoseksualności bądź transseksualności tłumaczy cytowana przez portal wawalove.pl koordynatorka hostelu, Agnieszka Duszyńska. Zatrzymują się u nas średnio na 2-3 miesiące, by ustabilizować swoją sytuację życiową. Pomogliśmy już 58 osobom, aktualnie przebywa w hostelu ośmiu mieszkańców – dodaje.

Hostel działa w Warszawie od 2015 roku. Od początku boryka się z problemami finansowymi. Środki na ostatnie trzy miesiące przekazała międzynarodowa organizacja All-Out. Teraz jedna fundusze są na wyczerpaniu.

– Przed zakwaterowaniem przestrzegamy nowych mieszkańców, że taka ewentualność może mieć miejsce – mówi Duszyńska. – Ci, którzy od jakiegoś czasu mieszkają w naszym hostelu, ciągle dopytują jak wygląda sytuacja finansowa, czy wkrótce będą musieli się wyprowadzić. Jeśli nie zbierzemy potrzebnej kwoty, nie będziemy mieli innego wyjścia – zapowiada.

Roczny budżet placówki, przy założeniu, że będzie ona spełniać wszystkie założone funkcje, wynosi ok. 300 tys. zł. Niestety Stowarzyszenie Lambda przy jego planowaniu nie może liczyć na wsparcie ze strony miasta.

– W zeszłym roku pod koniec jesieni zwróciliśmy się (…) z prośbą do władz miasta o dofinansowanie. Niestety kwota zaproponowana przez Urząd nie była wystarczająca. Było to zaledwie 1/3 tego, czego potrzebujemy. Nie starczyłoby na pokrycie wynagrodzenia dla specjalistów, a nawet zapewnienia tych najbardziej podstawowych potrzeb, jak opłacenie najmu czy ogrzewania – tłumaczy Agnieszka Duszyńska.

W obliczu trudnej sytuacji Stowarzyszenie Lambda apeluje o pomoc do osób prywatnych, firm i innych organizacji. Zbiórka jest prowadzona na stronie www.lgbthostel.pl. Dodaktowe informacje można uzyskać pisząc na adres e-mail hostel@lambdawarszawa.org.pl

Komentarze

Redakcja nie zgadza się na żadne komentarze zawierające nienawistne treści. Jeśli zauważysz takie treści, powiadom nas o tym.
  1. Gdyby odsunąć na bok seksualność to jest to dramat ludzi a przecież pisuary mieli pomagać obywatelom , ścierwa pisowskir

  2. @gej Ani żalę ani chwalę. Zmęczony i wk…. jak to po pracy ale Nowak zawsze potrafi mnie rozbawić.

  3. Po ciężkim zap…lu u brytyjskiego kapitalisty udało się komuś w końcu wywołać uśmiech na mojej twarzy. Dziękuję panie Nowak. Proponuję zwrócić się o pomoc do Dolce & Gabbana, oni mają kasę , są gejami i na pewno zrozumieją całą powagę sytuacji.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz także

Dość zwalniania związkowców. Partia Razem zaproponowała rozwiązanie

W ostatnich miesiącach wielkie korporacje pokazały dobitnie, co myślą o działalności związ…