Share Button

Nie od dziś wiemy, że gdy ten czy inny amerykański prezydent mówi „wolność” – chodzi mu, tak naprawdę, o jarzmo; gdy mówi „demokracja” – ma na myśli tyranię. Ale cywilizacyjna dewastacja w Afganistanie, Iraku, Libii, Syrii, a teraz na Ukrainie, to tylko wierzchołek góry lodowej. Pod powierzchnią spektakularnych wojennych eskapad, śmierci, płaczu i nędzy, którymi media mogą zapychać na co dzień nasze zmysły – dzieją się rzeczy jeszcze straszniejsze. Bez strzałów, przy stołach zastawionych antylopimi policzkami w zalewie figowo-kawiorowej, biali, bogaci, heteroseksualni mężczyźni (najczęściej chrześcijanie) szyją nam kaftan, w którym zaduszą się nie setki czy tysiące, ale miliony. Padać będziemy z biedy, głodu, uleczalnych (wówczas „kiedyś”) chorób i zwykłego obłędu – podczas gdy śmietanka globalnej burżuazji opływała będzie w szampana na pływających rajskich wyspach, z dala od powszechnej agonii.

Dobitnym na to przykładem jest tzw. Transatlantyckie Partnerstwo w dziedzinie Handlu i Inwestycji – umowa, którą negocjują w tej chwili USA i UE. Jej podpisanie sprawi, iż klasa kapitalistyczna zyska ni mniej, ni więcej, jak ostateczne zniesienie demokracji. Wszystkie decyzje państw – takie jak choćby podniesienie płacy minimalnej, czy zakaz używania rakotwórczych substancji – korporacje będą mogły zaskarżać do prywatnych sądów arbitrażowych. Już teraz większość tzw. „mechanizmów demokratycznych” została sprowadzona do cyklicznego rytuału – ale po uchwaleniu TTIP każdy ruch, który oddelegowani przez nas włodarze podejmą, a który nie spodoba się, jak pisał Tuwim, „królom z panami brzuchatemi” oznaczał będzie gigantyczne odszkodowania, zdolne zrujnować budżet dowolnie wybranego kraju. Na czym – w ostatecznym rozrachunku – wszyscy stracimy. Wybory staną się więc kompletnie bez sensu, pozostanie nam już tylko cyrk prawicowego facecjonizmu i kudłate spory pomiędzy Kukizem, Braunem i Kopacz (Korwin już stary, pewnie niedługo umrze).

11935109_980496148638278_3540559372559541133_nDodatkowo, ludzi wrażliwych i rozumiejących świat, uwiera poziom zadęcia i bezczelności, na który wobec mas może sobie dziś pozwolić światowa finansjera. Ogólnoplanetarna anestezja w postaci fejsbuków, twitterów, tinderów, snappów, seriali, reality show i ustawicznego ryku orkiestry islamofobicznego, rasistowskiego amoku daje radę. Prawie bez echa, bez jednego – przynajmniej póki co – czknięcia przeszła inicjatywa najwyższych kręgów w UE. Komisja Europejska postanowiła okazać nam swe przywiązanie do demokracji i ujawnić treść dokumentów uzgadnianych właśnie na okoliczność TTIP. Jest to gigantyczny zbiór, z czego 90 procent tekstu zostało zamazane na czarno – jak na obrazku obok. Nie wiemy zupełnie niczego, poza tym, że takie dokumenty istnieją – a o tym wiedzieliśmy już wcześniej. Poziom hucpy jest – jak sądzę – celowo obraźliwy. Chodzi o to, by sprawdzić, co nas ostatecznie zdenerwuje i jak daleko można zajść oraz o ile kroplówkę znieczuleniową zintensyfikować.

Osobiście nie spocznę, nim nie doczekam się głosu wszystkich tych „z piękną kartą opozycyjną”, którym bezbrzeżny niepokój duszy i umysłu przynosiły niesławne białe plamy i instytucja oficjalnej cenzury. Czasy się zmieniły, więc ruszajcie Borusewicze i Niesiołowscy na walkę, tym razem, z czarnymi plamami. Tylko z takim samym zaangażowaniem, proszę! Szczególnie liczę na bohatera 25 Lat Naszej Wolności, Bronisława Komorowskiego. Wszak ma ostatnio dużo wolnego czasu.

Share Button
Tagi: , ,

7 komentarzy

 1. florek napisał:

  123 testing…

  • florek napisał:

   Nie wszystkie komentarze wchodzą ;(. Może macie filtry antyspamowe źle ustawione? Czasami zdarza się, że komentarz jest wysyłany, ale się nie wyświetla. Najgorsze, że nie ma informacji z jakiego powodu ;(

 2. Anna napisał:

  W internecie jest link, gdzie można zgłosić swój sprzeciw wobec tej „umowy” i monitorować, jak przebiega organizacja protestów (na Zachodzie). Ciekawe ile osób w Polsce się podpisało i czy ktoś będzie organizował coś na kształt ACTA.

 3. rumcajs napisał:

  „Wybory staną się więc kompletnie bez sensu, pozostanie nam już tylko cyrk prawicowego facecjonizmu i kudłate spory pomiędzy Kukizem, Braunem i Kopacz (Korwin już stary, pewnie niedługo umrze).”

  Nawet – a może tym bardziej – po wprowadzeniu JOWów i braku finansowania partii z budżetu. A może TTIPowcy i woJOWnicy (szczególnie spod bandery PO) grają do tej samej bramki?

  • Bojan Stanisławski napisał:

   Sądzę, że tak, że gerealnie grają do tejże samej bramki.

 4. olala napisał:

  fakt, TTIP to kupa i można mieć tylko nadzieję, że spłynie w toalecie

  • Brad napisał:

   Nadzieja nie wystarczy. Trzeba się wreszcie ruszyć i osobiście pociągnąć za spłuczkę.

Zostaw odpowiedź

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*