Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej sypnął kasą – znów w stronę Torunia. Przypadek?

facebook.com/Tadeusz Rydzyk

Fundusz postanowił dofinansować 9 inwestycji – w tym Geotermię Toruń ojca Rydzyka. To największe dofinansowanie, jakie firma redemptorysty dostała w karierze obecnego rządu PiS – zwłaszcza, że budżet całego toruńskiego projektu wynosi 40 mln zł – zatem o połowę kosztów ojciec dyrektor już nie musi się martwić.

„Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej informuje, że Instytucja Pośrednicząca zatwierdziła pismem z dnia 1 września 2017 r. wyniki oceny merytorycznej I i II stopnia oraz listę projektów wybranych do dofinansowania w ramach konkursu POIiŚ/1.1.1/1/2016” – ogłosił fundusz w oficjalnym komunikacie.

Spółką Geotermia Toruń kieruje ojciec Jan Król –  określany jako prawa ręka Rydzyka i jego wspólnik w Fundacji Lux Veritatis. Plany wykorzystania wód geotermalnych sięgają jeszcze 2008 roku – wówczas duchowni wpadli na pomysł, aby służyły one do ogrzania budynków w zachodniej części Torunia oraz do celów uzdrowiskowych. Wtedy Fundusz też wyrwał się z dofinansowaniem, ale umowę wypowiedział, za co do dziś nie może się ojca Rydzyka naprzepraszać. Gdy do władzy wrócił PiS, przyznał odszkodowanie za wypowiedzenie tej umowy (prawie 27 mln zł), teraz dalej sypie dofinansowaniami.

Ojciec dyrektor zamierza zbudować ciepłownię geotermalną przy wykorzystaniu dwóch istniejących odwiertów. W momencie podpisania umowy będzie można oficjalnie powiedzieć o najwyższej dotacji rządu do tej pory dla toruńskiego środowiska.

Komentarze

Redakcja nie zgadza się na żadne komentarze zawierające nienawistne treści. Jeśli zauważysz takie treści, powiadom nas o tym.
 1. Czy ktoś tu przeczytał ze zrozumieniem artykuł ?..
  Czy tylko hasło „Rydzyk !” – działa na wszystkich wyłączająco mózg ?..
  Tam jest mowa o GEOTERMII, którą dofinansowano, A NIE RYDZYKA…
  Czy Autor „WK”, to taka Anna Wiejak, jak na „prawy.pl”, gdzie tego rodzaju SZCZUJNIĘ uprawia ta pani, też podpisując się często „AW” ? :)
  TEŻ nie przepadam za tatusiem Rydzykiem, ale, żeby zaraz takie bezrozumne chamstowo ??…

  1. Aha, już wiwzę.. Zerknąłem na kilka innych artykułów tego.. LEWACKIEGO portalu, który, nie wiem dlaczego, zacytował portal „alexjones”, co mu zaraz wytknę :)

 2. o tych geotermach słyszę od 20stu lat i jeszcze będzie brał na to kase przez następne 20ścia , a na biednych brakkkkk

  1. Nie marnotrawstwo, a bardzo rozsądnie ukierunkowany wydatek. Przecież dzięki tym pieniądzom kupi się parę biletów do raju po śmierci. To się nazywa odpust.
   Hmmm…, to już średniowiecze czy jeszcze nie?

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz także

Białoruś chce pozostać mostem do Unii Europejskiej

Aleksander Łukaszenko na spotkaniu białoruskiego rządu i przedsiębiorców zdecydowanie opow…