Według badania przeprowadzonego na zlecenie „Rzeczpospolitej”, aż 43 proc. ankietowanych uważa, że w ciągu ostatniego roku pogorszyły się standardy demokratyczne.

43 proc. Polaków uważa, że stan demokracji jest gorszy niż przed rokiem/wikimedia commons

Tylko 15 proc. badanych uważa, że jest lepiej niż za poprzedniej władzy, zaś 38 proc. nie widzi żadnej zmiany. Co ciekawe, niepokoją się głównie starsi obywatele, zaś młodzi nie tyle popierają działania Prawa i Sprawiedliwości, co nie dostrzegają różnicy pomiędzy obecnym, a poprzednim rządem: aż 75 proc. ankietowanych pomiędzy 18 a 24 rokiem życia zaznaczyło właśnie taką odpowiedź. W przedziale wieku 45-54 było to 22 proc., a wśród najstarszych Polaków i Polek, którzy ukończyli 65 lat – tylko 8 proc.

W badaniu nie uwzględniono niestety innych czynników, takich jak wykształcenie, wykonywany zawód czy miejsce zamieszkania. Najmłodszych wyborców raczej nie przekonał do PiS program socjalny, bo są zbyt młodzi na dzieci. Znaczenie może mieć tutaj ogólny stosunek do demokracji – pamiętajmy, że w tej grupie bardzo wysokie poparcie uzyskała partia KORWiN, której lider jest otwartym wrogiem tego ustroju, dużo głosów zgarnęło także ugrupowania Pawła Kukiza, którego trudno nazwać demokratą. Wyniki badania pokazują także, że spór na linii PO-PiS, który tak bardzo angażuje media głównego nurtu, nie jest dla najmłodszych wyborców tak istotny, jak dla ich rodziców czy dziadków.

Komentarze

Redakcja nie zgadza się na żadne komentarze zawierające nienawistne treści. Jeśli zauważysz takie treści, powiadom nas o tym.
  1. Może ci starsi pamiętają, że kiedyś istniało coś innego, niż kapitalistyczne oszołomstwo.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Zobacz także

Putin ogłosił częściową mobilizację. Krok ku wielkiej wojnie? [akt.] Protesty w rosyjskich miastach

Prezydent Rosji w swoim dzisiejszym porannym wystąpieniu (8 rano czasu warszawskiego) ogło…