Anulowano proces relokacji uchodźców z terytorium Włoch. MSWiA nie chciało ich przyjąć, ponieważ nie przeszli procedur bezpieczeństwa i weryfikacji tożsamości.

facebook.com/polacydlauchodzcow
facebook.com/polacydlauchodzcow

Polska powinna na dniach przyjąć pierwszą grupę uchodźców w ramach unijnego programu relokacji, na który zgodziła się jeszcze była premier Ewa Kopacz. Chodziło o około 100 osób – 65 z Grecji i 35 z Włoch. Z pewnością ci ostatni jeszcze nie wjadą na terytorium Polski.

Polskie ministerstwo wprowadziło w tym zakresie dość szczegółowe obostrzenia i skomplikowane procedury weryfikowania tożsamości ewentualnych przybyszów.

„Powodem jest brak osiągnięcia poziomu gwarancji bezpieczeństwa, który dla polskiego rządu jest priorytetem” – informuje MSWiA w komunikacie dla mediów. – „ W związku z brakiem dostępu do aplikantów przebywających we Włoszech, a co za tym idzie niemożnością należytego przeprowadzenia procedur sprawdzających wobec tych osób, proces relokacji z terytorium tego kraju został anulowany, w dużej mierze na prośbę strony włoskiej”.

Podobno również Grecy mieli problem z przeprowadzeniem „efektywnej” weryfikacji, która satysfakcjonowałaby państwo polskie.

Szef MSWiA Mariusz Błaszczak mówił przedwczoraj, że uchodźcom pomagać należy przede wszystkim na miejscu, czyli w Syrii, Jordanii i Libanie. Z kolei Witold Waszczykowski ogłosił, że Polska sfinansuje program pomocy dla 6-10 tys. syryjskich uchodźców w Libanie.

Polska robi wiele, aby wykręcić się od swojej „kwoty” uchodźców. Nie podoba jej się także najnowsza propozycja UE, aby wprowadzić systemy stałego rozlokowania uruchamiany w sytuacjach kryzysowych. Dla krajów niechętnych przybyszom miała być kara pieniężna – 250 tys. euro od głowy. Wstępnie Polska przyjąć miała ok 7 tys. osób, co jest liczbą doprawdy optymistyczną. Szacuje się, że w latach 2016-2017 po krajach UE z Grecji i Włoch rozlokowanych zostanie 160 tys. ludzi.

Komentarze

Redakcja nie zgadza się na żadne komentarze zawierające nienawistne treści. Jeśli zauważysz takie treści, powiadom nas o tym.

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Zobacz także

Manifestacje przeciw antyaborcyjnej decyzji TK, również w kościołach

„Kaczyński – policja, jedna koalicja”, „Aborcja bez granic”, „Piekło kobiet”,”Dajcie…