Site icon Portal informacyjny STRAJK

Indonezja coraz bliżej zakazu spożywania psiego mięsa. Obrońcy praw zwierząt naciskają

W czerwcua czeka nas kolejna edycja festiwalu okrucieństwa w Chinach, fot. youtube.com

Jak donosi Reuters, trwają prace nad rozporządzeniem zakazującym spożywania mięsa zwierząt domowych i egzotycznych. Zamierza zacząć od zakazu handlu. Potwierdził to sekretarz stany w Ministerstwie Rolnictwa.

Aktywiści Dog Meat Free Indonesia spotkali się z przedstawicielami rządu i uzyskali obietnicę, że odpowiednie przepisy zostaną wdrożone – najpierw w odniesieniu do handlu zwierzęcym mięsem, później całościowego zakazu spożywania. Miała na to niebagatelny wpływ kampania z udziałem celebrytów – m.in. Cameron Diaz, Simona Cowella i Jane Goodall. W ubiegłym tygodniu temat psiego mięsa stał się nagle głośny również… w Zjednoczonym Królestwie, gdzie posłanka Lisa Cameron ze Szkockiej Partii Narodowej poprosiła Theresę May o zweryfikowanie szczelności przepisów (zakazany jest handel psim mięsem, ale już za humanitarne uśmiercenie i spożycie kar nie przewidziano). Posłanka stwierdziła, że jest w posiadaniu wiedzy na temat takich praktyk na terenie Wielkiej Brytanii. Te wszystkie wydarzenia, jak podaje Reuters, zmobilizowały rząd Indonezji.

– Według nowego prawa psie mięso nie będzie już dopuszczone do spożycia, zostanie wykluczone z kategorii jedzenia przeznaczonego dla ludzi – oświadczył Syamsu Ma’arif, sekretarz stanu odpowiedzialny za zdrowie publiczne w Ministerstwie Rolnictwa. Przyznał jednak, że większość decydentów w resorcie jest temu rozporządzeniu przeciwna i nie ustaje w próbach zebrania argumentów, by przygotowywane regulacje zablokować. Jednak rząd od jakiegoś czasu mierzy się z naprawdę skutecznym lobbingiem grup walczących o prawa zwierząt.

Azja stoi u progu wielkich zmian na lepsze. Opór przeciw jedzeniu psów jest coraz silniejszy. W ubiegłym roku Tajwan, jako pierwsze państwo tego kontynentu, zakazał psiego i kociego mięsa. Przy okazji podwyższono kary za znęcanie się nad zwierzętami, a w przypadku odnotowania przypadków okrucieństwa – zezwolono na upublicznianie wizerunku sprawców. Blisko przełomu znajduje się również Korea Południowa – tam sąd wydał pierwszy precedensowy wyrok w sprawie, a z sondaży wynika, że 70 proc. tamtejszego społeczeństwa nie je psiego i kociego mięsa, 40 proc. popiera zakaz.

Na razie w Indonezji osiągnięto tyle, że wydano w komunikat w sprawie prowadzonych prac, choć nie podano terminu, kiedy miałaby wejść w życie.

W samej Dżakarcie, według ministerialnych danych, zjadane są 73 tysiące psów rocznie.

Exit mobile version