Zaostrza się konflikt na linii Pakistan-Indie. Indyjskie pociski trafiły w autobus po pakistańskiej stronie tzw. linii kontroli, pełniącej de facto rolę granicy, zabijając dziewięcioro i raniąc 11 pasażerów; pakistańskie oddziały atakują jednostki w indyjskiej części Kaszmiru. Będzie wojna?

Mapa regionu/wikimedia commons
Mapa regionu/wikimedia commons

Do ataku na autobus pasażerski, wypełniony cywilami, doszło w środę o godzinie 8:30 w Azad Kashmir, czyli na autonomicznych terenach, zarządzanych jednak przez Pakistan. Jak podaje Reuters, pojazd został ostrzelany zarówno z ziemi, jak i w powietrza, co więcej – tak przynajmniej relacjonuje pakistańska policja – atak uniemożliwił dojechanie na miejsce karetkom, a ranni byli odwożeni do szpitali prywatnymi samochodami osób, mieszkających w pobliżu miejsca, gdzie doszło do ostrzału. To kolejny atak indyjskiej armii na ludność cywilną pakistańskiej części Kaszmiru. Delhi nie komentuje doniesień o śmierci pasażerów autobusu, podaje jednak informacje o kolejnych nalotach Pakistanu na bazy wojskowe w Bhimber Gali, Kirshna Ghati i w Nawsheera. W tych atakach zginęło trzech indyjskich żołnierzy.

Ta kolejna wymiana ciosów pomiędzy Indiami i Pakistanem nie wróży dobrze – kraje te przeszły już trzy wojny o terytorium Kaszmiru, prowincji zamieszkanej przez ludność muzułmańską, leżącą obecnie na terenie trzech państw, Indii, Pakistanu i Chin. Od kilkunastu miesięcy sytuacja znowu jest napięta – Indie oskarżają Pakistan o wspieranie organizacji terrorystycznych, walczących o przyłączenie całej prowincji pod władzę Islamabadu i przeprowadzających kolejne zamachy, w których giną indyjscy żołnierze i cywile. Teoretycznie rajdy na teren Pakistanu miały na celu właśnie walkę z Jaish-de-Mohammed, sprzymierzoną z Al-Kaidą grupą. Jednak w atakach wciąż ginie ludność cywilna, zaś Islamabad nie pozostaje dłużny i również wysyła swoje wojska na drugą stronę granicy. Napięcia na linii Pakistan-Indie są o tyle groźne, że obydwa kraje wyposażone są w potężne arsenały broni nuklearnej.

Redakcja nie zgadza się na żadne komentarze zawierające nienawistne treści. Jeśli zauważysz takie treści, powiadom nas o tym.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz także

Pedro Castillo zapowiada renegocjacje umów z koncernami wydobywczymi

Prezydent Pedro Castillo zapowiedział, że od stycznia jego administracja rozpocznie przegl…