Podwyżek i poprawy standardów zatrudnienia żądają pracownicy inspekcji weterynaryjnej. We wtorek zorganizowali protest w Warszawie. Mają dobrą pozycję przetargową, gdyż ich ewentualny strajk może doprowadzić do wstrzymania eksportu wszystkich produktów spożywczych.

Protest inspektorów weterynaryjnych w Warszawie / twitter.com
Protest inspektorów weterynaryjnych w Warszawie / twitter.com

Pod ministerstwem rolnictwa i kancelarią premiera protestowało wczoraj ok. 1,5 inspektorów. Głównym problemem tej grupy zawodowej są niskie płace i pogarszające się z roku na rok warunki zatrudnienia. Plagą są umowy na czas określony i inne rodzaje śmieciowego zatrudnienia, które w efekcie prowadzą do spadku zainteresowania pracą w tym zawodzie. Obecnie mamy już tylko ok. 6 tysięcy inspektorów. – Ta służba odpowiada za bezpieczeństwo żywności w całym kraju, jakość eksportowanych wyrobów spożywczych, zabezpiecza również kraj przed skutkami afrykańskiego pomoru świń – wiceprezes Krajowej Izby Lekarsko-Weterynaryjnej Józef Białowąs zwraca uwagę na to, jak odpowiedzialnym zadaniem jest praca w inspekcji.

Uczestnicy protestu złożyli petycje ze swoimi postulatami na ręce premier Ewy Kopacz i ministra rolnictwa Marka Sawickiego. Resort błyskawicznie wystosował odpowiedź. „W projekcie ustawy budżetowej na 2016 r. w wojewódzkich inspektoratach weterynarii zaplanowano kwoty na podwyżki w wysokości ogółem 6 mln 116 tys. zł, natomiast w powiatowych inspektoratach weterynarii w kwocie ogółem 12 mln 308 tys. zł, co daje średnio na etat w wojewódzkich inspektoratach weterynarii wzrost o 290 zł brutto miesięcznie, a w powiatowych inspektoratach weterynarii wzrost średnio o 262 zł brutto miesięcznie” – podało w komunikacie ministerstwo.

Wcześniej przedstawiciele inspektorów zastrzegali, że jeśli rozmowy z rządem nie zakończą się ustaleniami zgodnymi z ich oczekiwaniami, przeprowadzą akcje strajkową, która może przynieść bolesne skutki dla całego sektora spożywczego.

Problem w tym, że deklaracja ministerstwa może okazać się obietnicą bez pokrycia. Ostateczna decyzja o przekazaniu środków należeć będzie bowiem do wojewodów. „Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi nie posiada i nie może wydatkować środków budżetowych, które mogłyby zostać przeznaczone na zwiększenie wynagrodzeń pracowników szczebla terenowego Inspekcji Weterynaryjnej. MRiRW wielokrotnie kierowało jednak pisma do Ministerstwa Finansów (MF) w sprawie uwzględnienia w budżecie na 2016 r. środków z przeznaczeniem na podwyżki płac i nowe etaty” – czytamy w innym dokumencie, opublikowanym przez MRiRW. Na razie resort może zagwarantować jedynie wzrost wynagrodzeń za wydawanie paszportów dla zwierząt domowych przemieszczanych w celach niehandlowych z 30 do 70 zł.

Redakcja nie zgadza się na żadne komentarze zawierające nienawistne treści. Jeśli zauważysz takie treści, powiadom nas o tym.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz także

Warszawska dzielnica obojętna wobec udręki lokatorów

10 stopni w mieszkaniu – ile można wytrzymać w takiej temperaturze bez utraty zdrowia? Lud…