Ustawa, na mocy której „dekomunizuje” się nazwy ulic i placów, nic nie wspomina o pomnikach. Dlatego PiS forsuje kolejne przepisy, które pozwolą i je usuwać. IPN zapowiada, że rozbiórka spotka wkrótce odsłonięty wczoraj po gruntownej renowacji pomnik w Mikolinie koło Lewina Brzeskiego. Monument postawiony przez żołnierzy radzieckich w 1945 roku, upamiętniający czerwonoarmistów poległych w walkach o przeprawę na Odrze.

fot. wikimedia commons

– Nie można zapominać, że Związek Sowiecki uczestniczył w agresji militarnej na Polskę razem z Niemcami i przez dwa następne lata był najbliższym sojusznikiem Trzeciej Rzeszy, tym samym ponosząc odpowiedzialność za rozpętanie II wojny światowej – komentuje Onetowi uroczystości w Mikolinie Artur Zawadka z Biura Upamiętniania Walk i Męczeństwa Instytut Pamięci Narodowej.

– Związek Sowiecki odpowiada również za martyrologię setek tysięcy obywateli polskich w czasie II wojny światowej, a także po jej zakończeniu. Szczególnie ten drugi wątek był skutecznie przemilczany w historiografii Polski Ludowej – dodaje, gdyby ktoś zapomniał o IPN-owskiej narracji.

– A władze sowieckie odpowiadały za wywózki dziesiątków tysięcy mieszkańców Śląska do obozów pracy na terenie ZSRR i systematyczny rabunek maszyn oraz surowców – nie omieszkuje dopowiedzieć przedstawiciel polskiej policji historycznej.

Parę dni temu w Sejm podjął decyzję o skierowaniu do III czytaniu nowelizacji ustawy, która zmusi władze samorządowe do likwidacji wszystkich pomników, które, zdaniem IPN, gloryfikują coś, co się IPN-owi nie podoba. Ustawa ma być przyjęta już na początku lipca. I wtedy znikną wszystkie pomniki Armii Czerwonej, bo zdaniem Zawadki nie ma żadnych podstaw, by sławić ją pomnikami.

– W opinii IPN pomnik w Mikolinie będzie kwalifikował się do usunięcia z przestrzeni publicznej na mocy znowelizowanej ustawy. Celem jego budowy było bowiem tworzenie fikcji tzw. braterstwa broni polsko-sowieckiego oraz wdzięczności dla Armii Czerwonej za wyzwolenie spod okupacji niemieckiej. Jednakże jej celem nie było bynajmniej wyzwolenie Polski, co wiązało się z prawem do samostanowienia narodu polskiego o własnej przyszłości, lecz realizacja imperialnej polityki Stalina, która zakładała uczynienie Polski obszarem swoich wpływów – kończy recytowanie oficjalnego stanowiska swojej instytucji historyk.

Zawadka nie wspomina nic o tym, że ustawa o burzeniu pomników czerwonoarmistów będzie niezgodna z prawem międzynarodowym. A szczególnie z „Umową między Rządem Rzeczypospolitej Polskiej a Rządem Federacji Rosyjskiej o grobach i miejscach pamięci ofiar wojen i represji, sporządzoną w Krakowie dnia 22 lutego 1994 r.”

Komentarze

Redakcja nie zgadza się na żadne komentarze zawierające nienawistne treści. Jeśli zauważysz takie treści, powiadom nas o tym.
 1. Kolonialny, poddańczy wręcz charakter naszego kraju jest faktem. Kłamstwa zachodniej propagandy są bezrefleksyjnie powielane przez polskie media i polityków od lat, ale przy okazji nadchodzącej wizyty Donalda Trumpa jesteśmy świadkami prawdziwego cyrku. Komentatorzy, publicyści i politycy (zwłaszcza z prawej strony sceny politycznej, choć to nie reguła) nie posiadają się z radości. Oto do naszej „bananowej republiki” przyjeżdża „biały człowiek”. I to do nas, przed Niemcami! Postawy takie dobitnie świadczą o tym, że wysiłki „nadzorców” nie idą na marne. Takie reakcje, nie są powszechne jedynie wśród polityków, czy ludzi mediów, to raczej ogólna tendencja. Udało się wytworzyć w Polakach mentalność kolonialną, udało się zrobić z większości narodu swoistych niewolników i to niewolników doskonałych, bo takich, którzy ślepo wpatrują się w zachodniego pana. Zapatrzeni w swojego amerykańskiego, blondwłosego i rozczochranego „Króla Słońce” – kłamcę, chama i bufona, zdają się być zupełnie ślepi na rzeczywistość. Ci sami ludzie, którzy wyśmiewają i opluwają peerelowską przyjaźń polsko-radziecką, teraz prześcigają się w okazywaniu przesadnej radości z powodu przyjazdu przywódcy amerykańskiego imperializmu. Czas się obudzić.
  – Daniel Rogaty

 2. Tym t.zw. historykom, należy przypomnieć słowa Winstona Churchilla wygłoszone w Izbie Gmin w 1945 r : „Gdyby nie nadzwyczajne wyczyny i ofiary Rosji, Polska byłaby skazana na całkowitą zagładę z rąk niemieckich. Nie tylko Polska jako państwo, ale Polacy jako naród byliby skazani przez Hitlera na zagładę albo sprowadzeni do stanu niewolników”.kon.cyt.

  1. doprawdy? Ciekawe czy policzyłeś też ile osób by istniało gdyby nie „Wojsko radzieckie’…

  2. @szczurzec
   Ciekawe czy policzyłeś też ile osób by istniało gdyby nie
   1) inkwizycja
   2) sądy nad heretykami
   3) ludobójstwo Indian
   4) miliony umierających z głodu w kapitalistycznych krajach (np afrykańskich)
   5) bandyckie napady USA na suwerenne państwa
   6) … mógłbym długą listę tutaj zamieścić
   ktoś obliczył że sam kapitalizm to ok 1,6 miliarda przedwcześnie uśmierconych ludzi od początku swego istnienia
   strat spowodowanych działalnością religią chrześcijańską nie da się obliczyć żadną miarą
   oni zatrzymali rozwój ludzkości na 1500 lat …
   – doprawdy mały i głoopi frajerze

  3. chętnie poznam te liczby , podaj przy okazji liczbę pomordowanych przez przeklętych i ofiar decyzji o powst wawskim

  4. sru, internauta

   Uderz w stół, a lewackie nożyce zabrzęczą :)
   „ktoś obliczył że…” potęga argumentu sprawia że leżę i kwiczę – no bo jak można nie wierzyć Ktosiowi? :D
   Inkwizycja i rzezie Indian to też kapitalizm? Nie uważało się w gimnazjum na lekcjach historii?
   Bardzo lubię gdy takie bolszewickie pluskwy się wypowiadają – wystarczy mi wtedy spojrzeć na Sejm bez lewicy i od razu mam tak dobry humor że zjadam sobie pieczonego uchodźcę :DDDDDD

  5. @szczurzec
   żałosny mały doopku, chcesz konkretów, proszę bardzo, czego się nie robi dla małego żałosnego fjutka

   Niektóre ze zbrodni kościoła katolickiego:

   Prześladowanie tzw. pogan: od chwili, gdy za sprawą Konstantyna Krk stał się religią panującą, przez kolejne
   15 wieków prześladował wszystkich bez wyjątku innowierców; w ten sposób eksterminował całe
   narody. Całkowita zagłada dotknęła m.in. Prusów i Jaćwingów;

   Prześladowanie heretyków, tj. chrześcijan ewangelicznych, m.in. krwawe łaźnie zgotowane waldensom,
   katarom, protestantom, noc św. Bartłomieja w Paryżu, czyli słynna rzeź 3 tys. hugenotów z podjudzenia
   papieża Grzegorza XIII;

   Krucjaty, nie tylko przeciwko muzułmanom (ok. 1 mln ofiar), bo nawet przeciw katolikom (krucjata aragońska),
   gdy chodziło o pieniądze i wpływy;

   Święta Inkwizycja, czyli zbrodniczy system śledczo-sądowy; szacunki minimalne mówią o dziesiątkach tysięcy,
   a szacunki maksymalne o liczbie przekraczającej milion straceń;

   Wojny religijne: dziesiątki milionów ofiar – np. podczas katolicko-protestanckiej wojny trzydziestoletniej
   (1618–1546) na wielu obszarach Europy wyginęło ponad 50 proc. populacji.

   Prześladowania Żydów: od czasów Konstantyna na mocy kolejnych edyktów papieskich byli eksterminowani,
   traktowani jako niewolnicy i podludzie, okradani z majątków, pozbawiani potomstwa. W ciągu 15
   wieków – ok. 10 mln ofiar;

   Eksterminacja Indian: po odkryciu Ameryki uznani przez Krk jako istoty bez duszy, a więc nie ludzie. W wyniku
   planowego wyniszczenia całych narodów (aby zrobić miejsce dla białej rasy) chrześcijańscy konkwistadorzy
   i misjonarze wymordowali ponad 70 milionów Indian. To największy holokaust w dziejach ludzkości;

   Poparcie niewolnictwa: Kościół rzymski nie tylko popierał niewolnictwo, ale też czerpał zyski z niewolniczej
   pracy. Bulla papieża Mikołaja V (styczeń 1455 r.) stwierdza, że niewolnictwo jest rzeczą właściwą
   i miłą Bogu;

   Wspieranie faszyzmu i dyktatur: wszelkie prawicowe dyktatury były miłe papiestwu; tym milsze, im dyktatura
   była silniejsza. Salazar, Franco, Hitler, Mussolini – wszyscy ci krwawi dyktatorzy mogli liczyć na względy
   Watykanu. Papież JPII nie ukrywał swoich sympatii do ludobójcy z Chile – gen. Augusta Pinocheta.

   Wykorzystywanie seksualne dzieci. W USA, gdzie wybuchła afera, co 20 ksiądz katolicki wykorzystywał
   seksualnie małych chłopców i dziewczynki. Przyjmuje się, że skala zjawiska molestowania seksualnego
   przez kler Krk dotyczy nawet 5 milionów dzieci.

   Dokładnych liczb nikt nigdy nie pozna bo kaci którzy mordowali jednocześnie sprawowali władzę (i zacierali ślady swych zbrodni).

   kapitalizm zacząl rodzić się we Włoszech już w XIII wieku, palenie na stosie odbywało się w Europie jeszcze w XVIII wieku, a więc to już się odbywało w krajach kapitalistycznych które rączka w rączkę sprzymierzone były z najbardziej zbrodniczą organizacją w historii ludzkości czyli kościołem katolickim

   Bardzo niektóre ze zbrodni kapitalistycznych:
   (jak nie znasz angielskiego to użyj translatora)

   Same tylko USA:

   5 years of drone strikes used to maintain US military dominance in the Middle East for the purpose of securing trade routes and oil reserves – 2,400 dead [11][12]
   Syrian Civil War caused by the US’ funding of Syrian rebels as well as the terrorist organization Al Nusra in an attempt to overthrow the Syrian government [13][14][15][16] – at least 146,000 dead [17][18]
   US Funded and NATO Intervention in Libya for the sake of overthrowing the government and getting oil [19][20][21] – estimates range from 10,000 by the deniers, to 50,000 by the rebels. The commonly accepted number by the US is 30,000 dead [22][23]
   United States backed government of Sri Lanka for the sake of maintaining trade routes and neo-liberal foothold in southern Asia – 100,000 dead (some sources say 40,000 not including the huge numbers of civilians) [24][25]
   The War in Iraq which was for the sake of gaining oil controlling petroleum exports [26][27] and with the interest of advancing US imperialism [28] – most recent study indicates 500,000 dead Iraqis and 4,500 dead US soldiers [29][30][31]
   The War in Afghanistan – 2,000 dead US soldiers and 20,000 civilians [32][33]
   US bombing of Pakistan for the War on Terror and to maintain our imperial dominance abroad – 50,000 dead [34]
   US and Mexican War on Drugs to maintain a monopoly and to support military spending as well as drug cartel violence for profit – 47,000 dead [35]
   Operation Desert Storm (First Gulf War) which was for the sake of maintaining dominance in the Middle East as well as for imperialistic reasons [36][37][38][39] – 158,000 Iraqis [40] – 75,000 US Soldiers dead from the War and Gulf War Syndrome [41]
   US Sanctions against Iraq from 1990-2012 – 3,300,000 [42]
   Iran-Iraq War where the United States funded both sides in an attempt to have each wipe the other out – about 1,500,000 [43][44][45]
   The War in Vietnam to “beat Communism” and maintain an Asian sphere of influence – 3,800,000 Vietnamese between 1955-1984 [46] about 58,000 US soldiers [47] about 200,000 in Laos [48] about 300,000 in Cambodia [49] it’s hard to calculate Agent Orange deaths but up to 4,800,000 people were exposed [50] and 100,000 US soldiers killed themselves [51]
   Korean War to “beat Communism” and maintain dominance in Asia – 54,000 US soldiers [52] and about 5,000,000 Koreans died [53]

   The United States in Latin America and the Third World

   “El Bloqueo” AKA. The Cuban Embargo – one of the more insidious forms of siege warfare of modernity [54][55] – this is one of the more difficult numbers to come up with so I will give you what I have and then add a commentary – 47,000 children dead [56] and the Embargo has stifled medical technology and lead to the deaths of tons more. The numbers are uncalculatable [57]. Here are some statistics: As a result, in a few years the effects on consumption by the general population were in evidence: daily caloric consumption, for example, dropped 34 percent, and protein intake plummeted 40 percent between 1989 and the worst year of the crisis, 1993. [58]

   What’s worse, the Embargo is NOT aimed at the elites, but at the civilians of Cuba. The elites are isolated from the effects and so the poorest of the poor see the impacts. [55][58][59] To me, El Bloqueo is one of most heinous crimes the United States has engaged in.

   Former CIA Station Chief in Angola in 1976, covert agent, and the highest level CIA officer to testify to Congress, John Stockwell, tells a grisly tale of US involvement in foreign countries for the sake of money and geopolitics. He cites covert operations in Nicaragua, Panama, Guatemala, Haiti, the Dominican Republic, and Cuba, to name a few. Over the course of his testimony and lecture he extensively researched the actions he was involved in and figured out that given the bombings of water supplies and other essential infrastructure, the invasions, the coups, etc. in third world countries, the United States, on its quest for empire, has been responsible for 6,000,000 deaths. Just let that soak in. According to the official story of the Holocaust, that’s how many Jews were killed. This is an unheard genocide against the third world FOR PROFIT and FOR POWER.[60] If you read nothing else or watch nothing else, read/watch his lecture.

   Genocides and Other Mass Deaths

   Poverty. One of the most overlooked causes of death today is something called “structural violence” – that is, violence against the bottom rungs of society in order to make a profit. Structural violence can occur due to lack of medical care, slashing of wages, gentrification, etc. But without a doubt, structural violence is the largest killer WORLDWIDE. Studies performed by Canadian researches Gernot Kohler and Norman Alcock published under the title “An Empirical Table of Structural Violence” found that 18,000,000 people die each year due to systemic poverty [61][62].
   To put this into perspective, allow me to quote professor of Psychiatry James Gilligan (emphasis is my own):

   Comparing this frequency of deaths from structural violence to the frequency of those caused by major military and political violence, such as World War II (an estimated 49 million military and civilian deaths, including those by genocide—or about eight million per year, 1939-1945), the Indonesian massacre of 1965-66 (perhaps 575,000) deaths), the Vietnam war (possibly two million, 1954-1973), and even a hypothetical nuclear exchange between the U.S. and the U.S.S.R. (232 million), it was clear that even war cannot begin to compare with structural violence, which continues year after year. In other words, every fifteen years, on the average, as many people die because of relative poverty as would be killed by the Nazi genocide of the Jews over a six-year period. This is, in effect, the equivalent of an ongoing, unending, in fact accelerating, thermonuclear war, or genocide, perpetrated on the weak and poor every year of every decade, throughout the world. [62]

   This is recurring violence that happens year after year after year, the scale of which is unprecedented. Hell, if one takes Rummel’s and The Black Book of Communism’s claims seriously, structural violence has killed more people in JUST the 21st century, than Communism.
   The Genocide of the Native Americans – according to professor of ethics Ward Churchill, over 10,000,000 Native Americans were slaughtered [63] and other studies by historian and professor David Stannard indicate that the number is closer to 100,000,000 if one includes South America (Churchill only looks at North America). *To avoid any conflict, I will split the difference in my final calculation and use 50,000,000 [64]
   Slavery (not just White slavery) – over 1200 years of Arab slave trading and then 500 years of European slave trading amounts to over 100,000,000 people enslaved and killed (there were about 80,000,000 that would just be slaves)[65]
   Children Killed by Preventable Diseases yearly – 5,000,000 [66]
   Children Killed by Hunger daily – 17,000 (multiplying to get a year so 17,000*365=6,205,000) [67]

  6. Czasy współczesny, rok rocznie 20-30mln ludzi umiera z głodu w świecie kapitalistycznej utopii. Liczby ludzi którzy umierają przedwcześniej z powodu nędzy i nieludzko ciężkiej pracy serwowanej im przez globalny kapitalizm nie idzie zliczyć.
   IIWŚ, Adolf i Hitler i naziści niemieccy doszli do władzy przy wsparciu anglosaskich i niemieckich koncernów jako „broń”kapitalistów przeciw komunizmowi, wojna przeciw ZSRR była dla nazistów krucjatą przeciw komunizmowi w imię obrony katolickich i kapitalistycznych wartości. IWŚ, 20mln ofiar wojny w której umierali biedni walcząc w imie polityczno-gospodarczych interesów wielkich mocarstw, wojnę prowadzili burżuje i ich polityczne marionetki, umierali niemal wyłącznie biedni.

   Rewolucja w Rosji, kapitalistyczno-feudalny reżim przy wsparciu reszty kapitalistycznego świata nie chciał oddać władzy w ręce społeczeństwa co doprowadziło do krwawej wojny domowej która pochłonęła miliony ofiar.

   XIX wiek, największe zbrodnie dzikiego kapitalizmu. Idące w setki milionów ofiary dzielnic robotniczych gdzie ludzie zaharowywali się na śmierć w imię kapitalistycznych interesów, a średnia długość życia nie przekraczała 30 lat.
   Zbrodnie kolonialnego kapitalizmu idące conajmniej w dziesiątki milionów, najgorsze to:

   Indie, terror brytysjkich kompanii handlowych pochłoną miliony ofiar, ofiary sztucznie wywoływanych przez kompanie handlowe klęsk głodu idą na przestrzeni XIX wieku w dziesiątki milionów.

   Chiny wyzyskiwane przez kapitalistyczne mocarstwa, klęski głodu były tam czymś”normalnym” pochłaniały na przestrzeni wielu setki milionów ofiar, do tego dochodzą krwawe powstania przeciw dominacji kapitalistycznych mocarstw, kolejne dziesiątki milionów ofiar.
   Kongo Belgijskie, 10-20mln ofiar działalności europejskich kompanii handlowych. Ameryka, miliony ofiar amerykańskiego „lebensraum”, miliony ofiar niewolnictwa.

   Afryka to ogólnie największa ofiara kapitalizmu już od XiX wieku! Wolny handel wprowadzono właśnie po to by wymusić ekonomiczną podległość kolonii od imperiów z północy i zdusić samodzielny rozwój Afryki.

  7. OFIARY TERRORU:
   KAPITALIZM – 150-200mln (terror brytyjski we wszystkich niemal ich koloniach
   trudno ocenić ale nie mniej niż 50mln, powstania Bokserów i Tajpingów 30mln,
   IWŚ 20mln, zbrodnie kompanii handlowych w Kongo Belgijskim 10mln, zbrodnie USA
   na rdzennej ludności Ameryki, wojna domowa w Rosji, amerykańskie wojny w
   „obronie” kapitalizmu po IIWŚ jak Wietnam,Korea,Irak, kapitalistyczne reżimy
   po IIWŚ)
   KATOLICYZM – 50-100mln (wyprawy krzyżowe, niszczenie całych nacji np. Prusów,
   konkwista w Ameryce Południowej, inkwizycja, wojna 30 letnia i pomniejsze
   wojny religijne)

  8. OFIARY GŁODU I NĘDZY:
   KATOLICYZM I FEUDALIZM – niemożliwe do oceny, bywało że głód, zarazy i nędza
   spowodowana wojnami religijnymi okresu tych rządów pochłaniały do 50%
   populacji. 500mln w latach 1000-1500 nie będzie przasadą.
   KAPITALIZM – równierz niemożliwe do oszacowania, napewno ponad MILIARD –
   Średnia wieku robotnika XIX wiecznej Europy 20-30lat, jeszcze gorsza nędza
   krajów kolonialnych, głód w Irlandii (populacja spadła w kilkanaście lat z
   8mln do 2mln), ofiary głodu w brytyjskich indiach (jakby je podzielić przez
   wszystkie lata imperialnej okupacji wyjdzie nie mniej niż 0,5mln na rok),
   klęski głodu w XIX wiecznych Chinach (kontrolowane niemal w 100% przez
   gospodarcze interesy ówczesnych kapitalistycznych mocarstw) 100-200mln, czasy
   współczesnego globalnego kapitalizmu to jakieś 6mln ofiar głodu rocznie.

  9. w kwietniu 2013 roku w fabryce tekstyliów Rana Plaza, umiejscowionej w stołecznej dzielnicy Savar Upazila. Wówczas śmierć poniosło 1129 osób, a ponad 2500 odniosło rany.Fabryka była poddostawcą dla takich koncernów jak Nestle czy British American Tobacco. Dzisiejszy pożar był kolejną z wielu podobnych katastrof, jakie miały miejsce w Bangladeszu na przestrzeni ostatnich lat. Wymóg konkurencyjności na światowych rynkach narzuca konieczność cięcia kosztów, co odbija się na standardach BHP w zakładach pracy.

  10. @szczurzec
   jak ci mało to ci QURWA JESZCZE Z PRZYJEMNOŚCIĄ DOŁOŻE

  1. Nie tylko PiSdziecka. Ta debilna walka z pomnikami trwała na długo przed pisdzielcami.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Zobacz także

Partia Razem: zmiana formuły kierownictwa. Zandberg i Biejat współprzewodniczącymi

Po niedzielnej konwencji partii Razem w Warszawie przed kardiologami pojawiło się wyzwanie…