Fotografia szubienicy

W ciągu ostatniej dekady w Iranie stracono 73 nastolatków, a kolejnych 160 czeka na wykonanie kary śmierci. Raport na temat stosowania kary śmierci wobec nieletnich sporządziła niedawno Amnesty International. 

Dokument został opublikowany 26 stycznia i przynosi szokujące dane. W świetle prawa, w Iranie, na karę śmierci skazywane są dzieci w wieku nastoletnim.

– Iran to jeden z niewielu krajów, w którym wciąż dokonuje się egzekucji nieletnich, co rażąco narusza prawo zakazujące stosowania kary śmierci na osobach, które w momencie popełnienia przestępstwa miały mniej niż 18 lat – powiedział dyrektor Amnesty International ds. Bliskiego Wschodu i Afryki Północnej Said Boumedouha.

Autorzy raportu wskazują, iż władze w Teheranie, pod międzynarodowym naciskiem, podjęły pewne działania zmierzające do swoistego ucywilizowania tamtejszego prawa, ale zostały ocenione jako dalece niewystarczające. Wciąż możliwe jest skazywanie na śmierć nawet dziewięcioletnich dziewczynek i piętnastoletnich chłopców. W komentarzu na stronie Amnesty International czytamy, iż „proces rozpoczęty w 2013 roku rozbudził nasze nadzieje, wielu aktywistów działających w obszarze praw człowieka było przekonanych, że mamy do czynienia z początkiem wdrażania realnych zmian. Okazały się one jednak być bardzo skromne, a co najgorsze, nawet te reformy, które faktycznie trafiły do tekstu Islamskiego Kodeksu Karnego nie zmieniły praktyki działania systemu sprawiedliwości w Iranie”.

Największą grupą spośród straconych w latach 2005-2015 w Iranie dzieci są nastoletni chłopcy. Przyczyną wyroków śmierci były głównie gwałt oraz przestępstwa związane z posiadaniem lub dystrybucją narkotyków. Niemałą część młodocianych posłano też na szafot z powodu „wystąpień przeciwko bogu”.

Autorzy raportu przypominają również, że Iran jest od ponad 20 lat sygnatariuszem Konwencji Praw Dziecka, która nakazuje m.in. bezwzględny zakaz orzekania kary śmierci wobec osób niepełnoletnich.

Raport w j. angielskim, w formacie PDF, można POBRAĆ TUTAJ.

[crp]

Komentarze

Redakcja nie zgadza się na żadne komentarze zawierające nienawistne treści. Jeśli zauważysz takie treści, powiadom nas o tym.
  1. Ten artykuł jest islamofobiczny i prezentuje typowy zachodni szowinizm kulturowy (że my biali niby cywilizowani wiemy lepiej co jest dobre dla ciemnogrodu z Azji).

    O rasistowskiej prawicy szkoda wspominać, ale jak widać nawet część lewicy prezentuje to zachodnie poczucie wyższości moralnej. Smutne.

  2. Jak się popatrzy, jakich zbrodni dokonują nastolatkowie, to może Iran ma rację. Bo niby dlaczego 15-latek może praktycznie bezkarnie zadźgać 23-letnią kobietę w Szwecji. Zbrodnie uchodzące bezkarnie rozzuchwalają.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz także

Druzgocący dla rządu raport NIK o walce z pandemią

NIK opublikowała raport z kontroli działań państwa polskiego w walce z pandemią COVID-19. …