Wszystko wskazuje na to, że przewagą głosów 2:1 Irlandia zalegalizuje małżeństwa jednopłciowe. A przynajmniej tak wynika z sondaży exit polls. Rozpoczęło się liczenie głosów.

https://www.facebook.com/events/1443578455937881/
https://www.facebook.com/events/1443578455937881/

Ponad 3,2 mln mieszkańców Irlandii odpowiedziało na pytanie czy chcą zmienić konstytucję tak, aby umożliwić osobom tej samej płci zawieranie związków małżeńskich. Tak wysoka frekwencja, zdaniem analityków, działa na korzyść zwolenników większej równości.

Małżeństwa osób tej samej płci są obecnie legalne w 19 krajach na świecie, jednak jeżeli zmiana zostanie zatwierdzona, Irlandia będzie pierwszym krajem na świecie, który wprowadzi je przez głosowanie powszechne. Co ciekawe, karę za współżycie osób tej samej płci w tym kraju zniesiono zaledwie 22 lata temu, a związki partnerskie wprowadzono w 2010 roku przy gigantycznym oporze Kościoła Katolickiego. Dwa lata temu komisja ds. reformy konstytucyjnej zaleciła Irlandii pełną legalizację – premier Enda Kenny poparł rekomendację komisji.

Aby zagłosować „za” w referendum do Irlandii ściągały tłumy irlandzkich emigrantów. Do rejestru wyborców w ciągu 2 tygodni od wyznaczonej daty głosowania dopisało się 68 tysięcy wyborców.

Katoliccy intelektualiści, pisarze i działacze prowadzili kampanię mającą skłonić do głosowania na „nie”. Według nich może to doprowadzić do kryzysu sumień w Irlandii. Większość Irlandczyków identyfikuje się jako katolicy i katoliczki, jednak po fali skandali z nadużyciami seksualnymi, których dopuszczali się księża i osoby zakonne na dzieciach, rola Kościoła Katolickiego w tym kraju maleje.

Redakcja nie zgadza się na żadne komentarze zawierające nienawistne treści. Jeśli zauważysz takie treści, powiadom nas o tym.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz także

Jeszcze o zamieszkach w Machaczkale

Po przybyciu w niedzielę 29 października do Machaczkały samolotu z Tel Awiwu, lokalni mies…