Raptownie wzrosło napięcie związane z mniejszościami narodowymi zamieszkującymi Ukrainę. Ukraińscy nacjonaliści próbują je zastraszyć.

www.flickr.com/photos/_shalom/antonellabeccaria

W ostatnich dniach ukraińscy nacjonaliści zebrali się w Użhorodzie, centrum obwodu zakarpackiego, pod węgierskim konsulatem, zablokowali wejście do budynku, żądając zaprzestania działań, które jakoby grożą Ukrainie rozpadem. W demonstracji brali udział członkowie ugrupowania „Karpacka Sicz”, związanego z Prawym Sektorem.

Członkowie nacjonalistycznej partii Swoboda w Berehowie, 26-tysięcznym mieście zamieszkałym w większości przez obywateli ukraińskich narodowości węgierskiej (76 proc. mieszkańców) próbowali spalić węgierską flagę wywieszoną na budynku rady miejskiej. Przedtem członkowie młodzieżowej organizacji tej partii na demonstracji uznali samo wywieszenie tej flagi za prowokację.

Akcje poprzedziły wezwania w sieciach społecznościowych, by okazać sprzeciw wobec działań mniejszości narodowych na terenie Ukrainy. Nacjonaliści mówią o podziemnych organizacjach ukraińskich Węgrów, które trenują z węgierską armią, przy pasywności ukraińskich służb specjalnych. Grożą także konfliktem etnicznym w przypadku aktywizacji strony węgierskiej, wieszczą zagrożenie integralności Ukrainy.

15 listopada węgierski minister spraw zagranicznych zareagował na wydarzenia w Użhorodzie i Berehowie żądając od strony ukraińskiej wszczęcia śledztwa i ukarania sprawców wydarzeń. Ukraiński ambasador został wezwany do węgierskiego MSZ.

O wydarzeniach szeroko informowały ukraińskie media, nakręcając dodatkowo atmosferę zagrożenia. W telewizyjnym programie telewizji ZIK poza węgierskim dziennikarze informowali też o zagrożeniach „wojną hybrydową” ze strony Polski i możliwością pojawienia się „zielonych ludzików” z polskimi znakami.

(wykorzystano materiały RIA Nowosti)

Komentarze

Redakcja nie zgadza się na żadne komentarze zawierające nienawistne treści. Jeśli zauważysz takie treści, powiadom nas o tym.
  1. Warto poszerzyć wiedzę czytelnikow, z jakim aplauzem witają flagę niemiecką Polacy na Śląsku, ukraińska na Ziemiach Zachodnich i Pólnocnych oraz na Zasaniu, a polską w Niemczek. Coś mi sie wydaje, że tylko w USA polska flaga może wisieć spokojnie.. Czekam na fachową odpowiedź od naocznego praktyka.
    Niestety. Ukraina wstąpila na fatalnie złą drogę. Jednak warto zastanowić się głębiej, w czyim interesie leży oslabienie Ukrainy i jej rozpad na kraiki oligarchow? Mrzonki? No to popatrzmy uważnie, ile to juz lat spokojnie na paszportach mołdawskich po zaprzyjaźnionej Unii jeżdżą obywatele z Mohilowa, Tyraspola i okolicznych miejscowości, tak pieknie opisanych przez Sienkiewicza aż dwa razy, i „W ogbiem i mieczem” i w „Panu Wołodyjowskim”

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Zobacz także

Śledztwo w sprawie tęczy na Giewoncie: Prokurator domaga się zwolnienia z tajemnicy zawodowej dziennikarzy Tygodnika Podhalańskiego

Na początku listopada do redakcji Tygodnika Podhalańskiego trafiło pismo od zakopiańskiego…