W tamtejszym parlamencie przedstawiono ustawę, która wprowadza surowe kary za przeprowadzenie zabiegu obrzezania z powodów innych niż medyczne. Grozi za to nawet 6 lat pozbawienia wolności.

Na Islandiii żyje 336 tysięcy osób, z czego 1500 stanowią muzułmanie, a 250 – wyznawcy judaizmu. Te społeczności stanowczo oprotestowały nowy projekt, twierdząc, iż uczyni on niemożliwym ich dalszą egzystencję w kraju.

Tymczasem ustawa ma poparcie niemal wszystkich partii. Politycy zgadzają się, iż jest to naruszanie podstawowych praw najmłodszych – zabiegi odbywają się najczęściej w domach, bez zachowania zasad sterylności i bez udziału lekarza, a także bez znieczulenia. Parlament przyrównał obrzezanie chłopców do obrzezania dziewczynek, które jest formalnie zakazane w całej Europie. Poza tym jest niezgodne z zasadami ONZ dotyczącymi praw dziecka.

Jeżeli Islandia wdroży ustawę, będzie pierwszym europejskim państwem, które zdecydowało się na taki zakaz. Posłanka Silja Dögg Gunnarsdóttir z Partii Postępu, która przedstawiła w parlamencie projekt, argumentuje, że całkowicie szanuje wolność religijną i pozostawia ją rodzicom w kwestii edukacji religijnej czy przekazania przekonań. Ale sprzeciwia się okaleczaniu w imię rytuału religijnego.

Co ciekawe, katolicki biskup Reykjaviku David Tencer poparł protesty grup wyznaniowych. Napisał list otwarty do imama Salmanna Tamimiego ze stołecznego meczetu Ármúli. Wyraził w nim swoje wsparcie i próbę wprowadzenia ustawy nazwał „prześladowaniem na tle religijnym”.

„Chciałbym przede wszystkim powiedzieć, że dobrze rozumiem ideę obrzezania i że ta tradycja była i jest żywa pośród ludu Bożego Starego Testamentu, podobnie jak wśród wyznawców wiary muzułmańskiej” – pisał. – „Sam Jezus był obrzezany. (…) W pełni wspieramy muzułmanów i żydów w ich walce o swobodę wyznawania wiary”.

Z tego samego założenia wyszedł kardynał Reinhard Marx, przewodniczący Komisji Episkopatów Wspólnoty Europejskiej. Stwierdził, iż ustawa stygmatyzuje niektóre ze społeczności wyznaniowych.

Komentarze

Redakcja nie zgadza się na żadne komentarze zawierające nienawistne treści. Jeśli zauważysz takie treści, powiadom nas o tym.
  1. BRAWO ISLANDIA!!!!!! Czas powiedzieć głośno NIE obrzezaniom chłopców czy dziewczynek jak również bestialstwu zwanym UBOJEM RYTUALNYM!!! Niech sobie każdy wierzy w co chce ale niech w imię religii nie czyni krzywdy drugim bądż zwierzętom — religijni sadyści spod znaku półksiężyca i gwiazdy Dawida niech się obrzezują i rytualnie mordują w dorosłym wieku i we własnym kręgu.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz także

Portal Strajk rozpoczął współpracę z portalem „Fakty i Analizy”

Miło nam poinformować, że Portal Strajk z początkiem grudnia rozpoczął stałą współpracę z …