Nie będzie rewolucji politycznej na Islandii. Przyspieszone wybory do Althingu wygrała Partia Niepodległości, zdobywając jedną trzecią głosów. Dobry wynik osiągnęła Zielona Lewica, a poniżej oczekiwań – Piraci.

Althing - najstarszy parlament w Europie / wikipedia commons
Althing – najstarszy parlament w Europie / wikipedia commons

Znakomite wyniki w sondażach nie przełożyły się na wynik w elekcji. Partia Piratów, która według badań miała nawet szansę na zwycięstwo, zdobyła ostatecznie jedynie 13,3 proc. głosów. Według komentatorów miejscowej sceny politycznej przyczyną tak słabego rezultatu jest przepłynięcie elektoratu do Zielonej Lewicy, która jawiła się jako bardziej przewidywalna siła polityczna o usystematyzowanych postulatach. Partia ta otrzymała 16 proc. głosów. Piraci natomiast poza zapowiedzią radykalnej demokratyzacji, ograniczenia biurokracji i wpływu finansjery na politykę nie mieli stanowiska w wielu ważnych kwestiach, zapowiadając, że o wszystkim będą decydować obywatele w drodze referendów.

Na czwartym miejscu z wynikiem 10,5 proc. uplasowała się Partia Postępowa, co jest istotną informację w kontekście możliwej koalicji. Partia Niepodległości nie zdobyła bowiem większości absolutnej w parlamencie. PP była już jej partnerem w poprzednim gabinecie premiera Sigmundura Davida Gunnlaugssona, który został zmuszony do ustąpienia przez gniew ulicy, po tym jak międzynarodowe konsorcjum dziennikarzy ujawniło,  że był jednym z klientów panamskiej kancelarii Fonseca Mossack. Wraz z nim w aferę było zamieszanych dwóch członków rządu.

Komentarze

Redakcja nie zgadza się na żadne komentarze zawierające nienawistne treści. Jeśli zauważysz takie treści, powiadom nas o tym.
    1. Uważaj!!!!! Podstępny USSrael w towarzystwie iluminatów, reptilian i Planety Nubiru może czaić się także pod Twoim łóżkiem!!!!

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Zobacz także

Roger Waters ma radę dla Zuckerberga: „Pierdol się”

To reakcja znanego muzyka z zespołu Pink Floyd na propozycje Facebooka, by wykorzystać jed…