Donald Trump w czasie swojej kampanii za punkt honoru przyjął zniesienie powszechnego systemu ubezpieczeń i opieki zdrowotnej Obamacare. Izba Reprezentantów wykonała wczoraj pierwszy krok do realizacji tej obietnicy. Przyjęła ustawę o likwidacji obowiązujących rozwiązań, zastępując je propozycjami przygotowanymi przez Partię Republikańską.

Donald Trump /wikimedia commons

Obamacare pozwoliła ponad 20 milionom Amerykanów na dostęp do opieki medycznej, dzięki obowiązkowemu ubezpieczeniu. Republikanie obiecywali, że skończą z tym systemem jak tylko nadarzy się okazja. Wydawało się, że nastąpi to już w marcu, ale wtedy okazało się, że proponowane przez władze Partii Republikańskiej rozwiązania, nie mają poparcia w dużej części republikańskich kongresmenów. Republikanie wycofali się wówczas z pomysłu likwidacji wprowadzonego przez Obamę systemu.

Teraz pomysł wrócił i jak się okazało, ma poparcie wystarczającej części członków Izby Reprezentantów. Wycofanie obowiązkowych ubezpieczeń zdrowotnych i powrót do zupełnej dobrowolności przegłosowano niewielką różnicą głosów. Wynik głosowania to 217 do 213.

Teraz ustawa wędruje do Senatu, gdzie, co prawda, Republikanie mają przewagę, ale część senatorów republikańskich popiera powszechne ubezpieczenia. Obserwatorzy sceny politycznej USA twierdzą, że Trump będzie miał w Senacie ciężki orzech do zgryzienia.

W dziesiątkach amerykańskich miast po ogłoszeniu wyników głosowania na ulicę wyszły tysiące protestujących przeciwko likwidacji systemu Amerykanów.

Redakcja nie zgadza się na żadne komentarze zawierające nienawistne treści. Jeśli zauważysz takie treści, powiadom nas o tym.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz także

USA: prawo do aborcji już nie jest powszechne

O tym mówiło się od miesięcy. Konserwatywny Sąd Najwyższy USA głosami sędziów mianowanych …